יומן מסע מצולם באחד ממוקדי המשיכה הגדולים של ארה"ב

כתיבה וצילום: עינב ברזני 
צלם טבע | כתב ומרצה על סיפורי מסע סביב העולם

 

רבים נוסעים אל פארקי הסרטים הפופולרים דוגמת יוניברסל ודיסני כדי לחוות את עולם הקולנוע בצורה מוחשית, אבל הדבר האמיתי מתרחש בעצם במדינת אריזונה.
אריזונה נמצאת בדרום-מערב ארה"ב ושכנותיה הן קליפורניה ונבאדה ממערב, יוטה מצפון, ניו-מקסיקו ממזרח ומקסיקו בדרום.

המדינה היא מדברית ברובה והנסיעה בה בין הסלעים האימתניים והחול האדמדם ישלחו את דמיונכם לאינספור מערבונים וסרטים הוליוודים שראיתם בעבר, כאשר סט הצילומים ופלא הטבע האייקוני ביותר שתיתקלו בו הוא עמק המונומנט, או בשמו בלועזי המונומנט וואלי.

עמק המונומנט (Monument Valley) שוכן בתחומה של שמורה אינדיאנית של שבט הנאוואחו, בעמק מקבץ של גבעות בודדות המסתיימות בצוקים זקופים הבנויים אבן חול. הצוקים שנוצרו בתהליך שחיקה ארוך, על ידי איתני הטבע רוח ומים, יצרו פני שטח ייחודיים במראה – צריחי אבן בגווני אדום מרהיבים מזדקרים מעל מישורי המדבר.
מקור הצבע האדום הססגוני של הסלעים בתחמוצות ברזל שנחשפו בבלייה של סלעי אבן. העמק שנקרא בשפת הנאוואחו "עמק הסלעים" נראה כממוסגר על ידי שמיים כחולים ועננים המטילים צללים על אדמתו במשך רב שעות היום.

לטייל בסרט - מונומנט וואלי. צילום: עינב ברזני.

לטייל בסרט – מונומנט וואלי. צילום: עינב ברזני.

ההגעה לעמק אפשרית דרך כביש 163 שחוצה את יוטה ואריזונה, נסיעה של 40 מייל על הכביש המהיר מובילה אל העמק. ככל שמתקרבים אל העמק הנוף הופך לדרמטי יותר.
17 מייל מצומת הדרכים של כביש 163 עם כביש 191 נמצאת פניה לפארק גוזנקס (Goosenecks State Park  פארק "צווארי האווז") ממנו תצפית מרהיבה על נפתולי נהר הסן-חואן שנוצרו לפני מיליוני שנים כשהמונומנט התרומם וגרם לנהר להתחתר בסלע וליצור קניון מתפתל בעומק של כ-300 מטרים.

נהר סן חואן. צילום: עינב ברזני.

נהר סן חואן. צילום: עינב ברזני.

כ-8 מייל מהגשר מעל נהר סן-חואן, מתגלים באופק צריחי האבן האדירים, זו גם הנקודה בה החליט פורסט גאמפ, הדמות המפורסמת אשר גולמה ע"י השחקן טום הנקס, לחדול את ריצתו במפתיע, "רצתי שלוש שנים, חודשיים, 14 יום ו 16 שעות" הוא אמר, כשנופו הפנוראמי של העמק נפרש מאחוריו. "אני די עייף, אני חושב שאלך הביתה עכשיו" אמר ופנה לעבר העמק כשהוא מותיר את קהל מעריציו חסר אונים. זהו אתר נהדר לחובבי צילום, שכן סרטים נוספים וסדרות טלוויזיה רבות דוגמת תלמה ולואיז, משימה בלתי אפשרית 2, חזרה לעתיד 3, מקגיוור, זאב מעופף ורבים אחרים.

ראן פורסט ראן! צילום: עינב ברזני.

ראן פורסט ראן! צילום: עינב ברזני.

ממרכז המבקרים בשמורה, נחשף נוף פנורמי מרהיב, מומלץ לטייל רגלית בצורה עצמאית בעמק, ואף לצאת לסיורים ברכבי 4X4, דרך תצורות הסלע הייחודיות, בליווי מדריך אינדיאני בן השבט.
הגבעות השונות בעמק, קיבלו כינויים בהתאם לצורתן: "כפפת אגרוף", "שלוש האחיות", "הפיל" ועמוד צר וארוך בגובה של 120 מטרים מכונה "הטוטם" והוא קדוש לבני שבט הנאוואחו.

הטוטם של מונומנט וואלי (משמאל). צילום: עינב ברזני.

הטוטם של מונומנט וואלי (משמאל). צילום: עינב ברזני.

כפפת האגרוף המערבית. צילום: עינב ברזני.

כפפת האגרוף המערבית. צילום: עינב ברזני.

שמורת "המונומנט וואלי" גדולה פי שלושה משטחה של ישראל, כ-70 אלף קמ"ר, היא נמצאת באזור "ארבע הפינות" אשר זהו מפגש הגבולות בין המדינות אריזונה, יוטה, קולורדו וניו מקסיקו. זוהי הנקודה היחידה בארצות הברית בה מתלכדים גבולות של ארבע מדינות. על אף שמדובר באזור שאינו מיושב בצפיפות בו חיים כ 200 אלף מבני שבט הנאוואחו, מספר המטיילים באזור רב יחסית, לכך אחראים גם הפארקים הלאומיים ארצ'ס וקניונלנדס הנמצאים במרחק נסיעה.

מונומנט וואלי. צילום: עינב ברזני.

מונומנט וואלי. צילום: עינב ברזני.

 

לאתר הבית של הצלם עינב ברזני
ליצירת קשר – einav51@gmail.com

 

רוצים להמשיך לכביש 1 המטריף עם הצלם עינב ברזני? הקליקו כאן
לעוד יומני מסע של צלם הטבע עינב ברזני
מתכננים טיול סתוי בחוף המזרחי? קבלו המלצה למסלול
יומיים של כיף עם הילדים בסן-פרנסיסקו

חלום אריזונה: לטייל בעמק המפורסם בעולם
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים