מאת: מני נחמן

שוויץ זה כאן – חופשה צפונית באודם

במושב הצפוני אודם בגולן צימרים מקסימים ושפע פעילויות לכל המשפחה: טיולי טרקטורונים וראנג'רים, בוסתן קטיף עצמי, מרכז המבקרים ביקב הבוטיק הר אודם, יער האיילים, ושפע מקומות לטיול רגלי ופיקניק.

הר אודם והג'ובה הגדולה

צולם ע"י ליאור גולגר / CC BY-SA 3.0

צולם ע"י ליאור גולגר / CC BY-SA 3.0

הר אודם הוא הר געש כבוי. שמו המפתה הוצמד לו בשל צבע האדמה ממנה עשוי (ובערבית: "ראס אל אחמר"). הר אודם ממוקם בתחום שמורת יער אודם, אשר משתרעת בין היישוב מסעדה לקיבוץ אל-רום. להר שני לועות, והוא מורכב משכבות מתחלפות של חומרים געשיים, כולל בזלת. באחד ממורדותיו מדרגות חקלאיות, הכוללות כרמי גפן, ובמורד אחר שוכן היישוב אודם. בשל המיקום האסטרטגי, בפסגתו נמצא בונקר לא מאויש של צה"ל לשעת חירום.

 

 

 

יער מהאגדות

צולם ע"י ronen rothfarb/ CC BY-SA 3.0

צולם ע"י Ronen Rothfarb / CC BY-SA 3.0

יער אודם נמצא בשמורת יער אודם שהינה שמורת היער הגדולה בגולן. היער הנוכחי הוא שריד מיער רצוף שכיסה את הגולן העליון כולו עד לפני כמאה עשרים שנה. הוא נפגע על ידי הצ'רקסים שהשתמשו בעציו לצורך בנייה ומסחר. כיום מתאושש היער באיטיות ומתפשט על פני השטחים שבוראו. האזור של יער אודם נשמר באופן יחסי, משום שנבנו בשטחו מחנות צבא ובונקרים של הצבא הסורי, וכדי לעזור בהסוואתם אסרו הסורים פגיעה ביער באזור זה.

יער אודם הוא יער אמיתי – ישר מהאגדות. אין כאן דובים, אבל נצפו בו זאבים, חזירי בר ועוד. העצים המתפרשים על פני 11 קמ"ר, בעיקר אלונים, דוללו בידי האדם, לכן אפשר להתהלך ביניהם בחופשיות כמעט בלי להסתבך בסבך. האזור ידוע בכרכומים וברקפות שמעטרים אותו בעונה הנכונה.

והאטרקציה הגדולה באמת: ביער מפוזרות 23 ג'ובות (גבי געש). הגיאולוגים טוענים שלבה פרצה לפני עידן ועידנים מעומק כדור הארץ, והסלעים המותכים, בשילוב גזים שונים ומשונים, יצרו בועות אדירות שהתפוצצו. התוצאה: גוב עמוק, או כפי שמכנים זאת המקומיים: ג'ובה. תופעה זו מכונה בגיאולוגיה מאר. קוטרה של הג'ובה הגדולה מגיע לכ-250 מטרים ועומקה כששים מטרים. היא מרופדת חורש צפוף ופסטורלי של עצי אלון, לבנה ועוזרר, וכדי לקלוט עד כמה היא גדולה, מומלץ לפני או אחרי הפיקניק שחייבים לערוך במקום היפה הזה – פשוט להקיף אותה בהליכה. תוך כדי הליכה תגלו על האדמה חלקיקי סלע שהתפרצו באותו פיצוץ געשי קדום, תפחו, וקיבלו צורות מעניינות, המזכירות חלות של שבת.

לאתר טיולים ואגדות של מני נחמן

תמונה ראשית: Ronen Rothfarb / CC BY-SA 3.0

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Theme developed by ThemeStash - Premium WP Themes and Websites