בנחל משמר כבר הייתם?תפתחו סטופר, הכנו לכם מסלול של יממה בדיוק, כולל הכל, באחד המקומות היפים באזור ים המלח

אורלי גנוסר I עיתונאית תיירות, מורת דרך ובעלת מגזין 24hrstrip

נחל משמר הוא נחל קטן אשר זורם ממדבר יהודה לים המלח אבל הוא נחל מצוקי, יפהפה ומאתגר שמתאים גם למשפחות. אחרי שיטפונות מתמלאים הגבים במים והא לכם טיול טבע כהלכתו.

המדבר היה תמיד מקור להשראה ולחוויות רוחניות, ומי שמטייל בו זוכה בהזדמנות לנקות את הראש, להתנתק ולהתמלא בשקט פנימי. נחל משמר הוא בדיוק המקום ליהנות מחבילה של שלווה, עם חברים בני זוג או כל המשפחה. הוא מתחיל מהר חולד שברמת המדבר וגולש מזרחה אל ים המלח תוך שהוא חותר במצוק ההעתקים ויוצר נקיקים ומעוקים מרשימים שכיף לטייל בתוכם.

16:00, חניון לילה נחל משמר

הכניסה לחניון הלילה של נחל משמר היא מכביש 90, בין עין גדי למצדה. זהו חניון מוסדר של רשות הטבע והגנים המתאים ל- 40 מכוניות וכ- 180 איש וכשלא לחוץ אפשר להתמקם במרווח. בסוכות ובפסח יש עמדה של פקחי הרשות שעורכים רישום לנכנסים למסלול הרגלי ועל הדרך 'פוקחים' עין גם על הציוד בחניון. כך למשל בסוכות לפני כמה שנים השארנו שם אוהל בזמן הטיול ובפסח היו שם מכוניות ואפילו נגררים עם ציוד. יחד עם העמדה מוצבים בתקופות אלה שני תאי שירותים אקולוגיים לטובת המטיילים – שדרוג מן העבר.

מים לעומת זאת אין – תביאו בכמות מספקת אם כי ניתן להצטייד במבואה של שמורת עין גדי או מצדה. ניתן להבעיר מדורה בחניון, אבל צריך להביא עצים מהבית ולא לשכוח שקיות אשפה אך בהיעדר צפרדע קחו אתכם את הפסולת. והכי חשוב זהו חניון בטבע, אז לא לשכוח לשמור על השקט כדי ליהנות ממנו. שימו לב לא לצאת בעומסי חום, או לצאת מוקדם ועד יוני.

את השעה הראשונה הקדשנו לפריקה והתארגנות. רוב השטח בחניון מישורי, צריך פה ושם לסקל מעט אבנים. פרשנו מחצלת, הקמנו אוהל פתחנו כסאות והתמקמנו. זוג שכן הציע קפה, משפחה שעזבה שאלה אם נצטרך עוד מים – הרגשנו כמו באחווה ובעיקר נהנינו מהשלווה.

צילומים: אורלי גנוסר

צילומים: אורלי גנוסר

18:00, ארוחת ערב

תנאי השטח אופטימליים לבישול בסיר פויקה, ולפני החשכה ניצלנו את הזמן  להכנות – טיפלנו במצרכים, שטפנו קלפנו וחתכנו. אם יש ילדים קטנים – תנו להם לעזור הם אוהבים להרגיש מועילים. רגע לפני רדת החשיכה (שמשתנה בין החורף לאביב) הדלקנו מדורה קטנה עם ערמת עצים שסחבנו מהבית, ונולדה לנו כירת בישול.

כשהתבשיל היה מוכן, היה כבר חושך מוחלט ובשמיים הנקיים נצצו מיליון כוכבים ומטאור אחד בלתי נשכח שהאיר את העלטה כמו זיקוק ארוך בוהק ואיטי. בשקט של הלילה המשכנו לשבת ליד אש קטנה וליהנות משלווה שהיא כמעט בלתי אפשרית ביומיום.

7:00, השכמה והתארגנות

השמש, רחשי הסביבה והמשפחות המתעוררות בחניון הלילה, לא מאפשרים יקיצה טבעית, וממילא אנחנו כאן כדי לטייל, אז קומו עורו. רצוי לצאת למסלול בשעה מוקדמת יחסית כדי לנצל את השעות הקרירות בקיץ ולהימנע משעות החשיכה המוקדמות בחורף.

8:00, ארוחת בוקר

אין כמו ארוחת בוקר בשטח, איש איש ואהבתו, משפחה משפחה והעדפותיה – הכל הולך. הכנו קפה כדי להתעורר, על מחבת ברזל טוגנו ביצים, חתכנו סלט ירקות מלא כל טוב, הוספנו גבינות ואבוקדו – והכנו את הקיבות למאמץ הגופני. בתרמיל הגב העמסנו 3.5 ליטר לאדם ודחסנו כמה פירות ונשנושים.

9:30, לטיול יצאנו!

רגע לפני שאתם יוצאים לדרך שימו לב שכאשר אין פיקוח בחניון, כדאי להשאיר על שמשת הרכב, פתק עם פרטים מזהים כמו: שם הנהג, מספר אנשים וגילאים, טלפון ושעת כניסה לנחל. אל תשכחו להתעדכן במזג האוויר כדי לא לצאת כשיש עומס חום. המסלול מתאים לסתיו לחורף ולאביב, כך שיש עוד כחודש ליהנות ממנו. והכי חשוב בכל מקרה חירום פנו למשטרה (100) והיא תפנה במידת הצורך ליחידת החילוץ האזורית. בואו נתחיל.

20190424_101435

המסלול הקלאסי של נחל משמר הוא מעגלי פחות מ-6.5 קילומטרים, אך יש אופציה להמשיך לעין משמר – כקילומטר לכל כיוון, שיביאו אתכם לכ-8.5 קילומטרים, אפשר להחליט בשטח. ראשית מתקדמים עם המכונית בשביל עפר (עביר לכל רכב) לחניה פנימית – כקילומטר ורבע נסיעה. החניה משמשת גם חניון לילה, אבל היא קטנה מאוד.

מכאן יוצאים לדרך בשביל האדום. החלק הראשון הוא למעשה קצה מורד הנחל, לפני שהוא נשפך לים המלח וכאן הוא רחב וזרוע חלוקים. אחרי גשמים יש פריחה נהדרת של שיטה סלילנית, צלף קוצני ועוד.

10:00-10:15

אחרי כקילומטר וחצי מגיעים למפגש עם שביל כחול וממשיכים בו. ברשות הטבע והגנים מנחים את המטיילים להתחיל בכחול ולסיים באדום, כדי למנוע התנגשויות בסולמות כך שנוצר למעשה מסלול מעגלי חד כיווני.

מהמפגש מתחיל המקטע המצוקי בנחל ותרגישו זאת במדרגות אבן וסלעים שהולכים וגדלים שהם למעשה מפלים ומפלונים בעת הזרימה. ההתמודדות המאתגרת היא תמצית הכיף בטיול, והטיפוס המתמיד מביא תוך זמן קצר לעלייה מרשימה בגובה. אם תסתובבו רגע לאחור תזכו בתצפיות מרהיבות לכיוון מזרח. במקטע הזה יש נקודות יפהפיות שכדאי לעצור בהן לספוג את היופי או לשבת בנחת אל מול הנוף המרגיע. אחלה ספוט למדיטציה.

11:15-11:30 סולמות וחבלים

ברוכים הבאים לשלב הכי הרפתקני במסלול – סולמות וחבלים. הסולם הראשון הוא תחילתו של השלב הכי מרגש במסלול שבו הנחל התחתר בסלע ויצר מפלים גבוהים שאין דרך אחרת לצלוח אותם מלבד מדרגות הברזל שקובעו בהם ומעין יתדות מיוחדות לחבלים – למי שיש. רוב הזמן לא יהיה לחץ של אנשים, וזה חלק מהייחוד במסלול שאפשר לעשות אותו בזרימה ובכיף. המפלים הם בגבהים שונים ואם יש ילדים בחבורה רצוי שהמבוגר יטפס צמוד בעקבותיהם.

20190424_104823

אחרי שיטפונות, מצטברים לפני חלק מהסולמות גבי מים, גם הם בעומקים משתנים. את הרדודים קל לצלוח, בעמוקים יותר (גובה מותניים/חזה של מבוגר), צריך להניף תרמילים אל על (ילדים בשחייה או בעזרה הורית). לעתים בחורף יש גב או שניים שצריך לעבור בשחיה (תרמילים אפשר להעביר בחבל או בשקיות) אז תביאו סנדלים/נעלי מים, מגבת ובגדי החלפה, אבל כשחם והמים 'טריים' – זה עונג גדול!

20190424_125836

13:00

ברוכים הבאים למפגש השבילים השני בין הכחול לאדום. כאן תצטרכו להחליט אם אתם חוזרים באדום ימינה או ממשיכים שמאלה לעין משמר. הדרך לשם אורכת כאמור כקילומטר לכל כיוון, ועל אף שמדובר במעין פעיל כל השנה, כמות המים קטנה מסוף האביב, אבל הדרך יפה. המקטע הנוסף מתחיל באדום ומתחבר לשביל שחור ויאריך את הטיול בשני קילומטרים – כשעה של הליכה ומנוחה קלה ליד המעיין.

14:00

השביל האדום שמחזיר לנקודת ההתחלה, מתפתל על השלוחה שמעל הנחל והוא במגמת ירידה מתונה אז צפויה הליכה קלה, נוחה ומהנה. אורך הדרך כ-2.5 קילומטרים והיא מאופיינת בנוף מרהיב דרומה אל נקיקי הנחל – שם תוכלו לראות את המטיילים אחריכם, ומזרחה אל ים המלח שמופיע באחת באמצע הדרך. אחרי כקילומטר וחצי תפגשו שביל שקוף שמוביל ימינה אל גבעה קטנה גבוהה – אל תוותרו כי יש ממנה מראה נשגב של 360 מעלות של הנחל וסביבתו!

15:30

בנקודת המפגש עם המסלול הכחול מסיימים את הגלישה מהשלוחה וחוזרים לתוואי הנחל עדיין על השביל האדום. איך שהוא כמאמר השיר, הדרכים קצרות יותר בדרך חזרה, אז חיש קל תמצאו את עצמכם בחניה, עומדים בכלל ברזל של הרשות שקובע שבשעה ארבע צריך לצאת מהנחל.

20190424_095011

16:00

סיימנו עוד 24 שעות. להתראות בטיול הבא!

 

 

 

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Theme developed by ThemeStash - Premium WP Themes and Websites