מחקר חדש מגלה: לא רוצים לסבול מביעותי לילה? אל תישנו על צד שמאל 0

במחקר בנושא שינה שנערך באוניברסיטת יוזונקו ייל בטורקיה, והתפרסם בכתב העת המדעי הבינלאומי Journal of Sleep and Hypnosis, בדקו החוקרים את הקשר בין תנוחות השינה השונות של הנבדקים לבין איכות השינה וסגנון החלימה שלהם.
במחקר השתתפו 63 נבדקים בריאים, 41 מתוכם נטו לשינה על צד ימין ו- 22 נטו לשינה על צד שמאל.
במהלך המחקר, בדקו החוקרים את איכות השינה של הנבדקים (לפי מדד פיצבורג PSQI), וכן ראיינו אותם לאחר שנת הלילה שלהם, ובדקו עמם את שכיחות הזכירה של חלומות, וכן מאפיינים נוספים של החלימה כמו מידת החיוּת של החלומות, עד כמה החלומות נוטים להיות מוזרים, מה תדירות ביעותי הלילה, ואילו רגשות באו לידי ביטוי בחלומות.
במחקר נמצא כי הן נבדקים שישנו על צד ימין והן נבדקים שישנו על צד שמאל זכרו את החלומות באותה מידה.
לעומת זאת, שכיחות ביעותי הלילה היתה גבוהה משמעותית בקרב הנבדקים שישנו על צד שמאל (40.9% מהחלומות) ביחס לנבדקים שישנו על צד ימין (14.6% מהחלומות).
עוד נמצא כי חלומותיהם של הנבדקים שישנו על צד ימין התאפיינו במעט יותר חיוּת ביחס לחלומותיהם של הנבדקים שישנו על צד שמאל (73.2% לעומת 63.6%), ולעומת זאת חלומותיהם של הנבדקים שישנו על צד שמאל היו מעט מוזרים יותר ביחס לחלומותיהם של הנבדקים שישנו על צד ימין (27.3% לעומת 19.5%).
מבחינת שאר הרגשות, החיוביים והשליליים, שהתעוררו בחלומות, לא נמצאו הבדלים מובהקים בין שתי הקבוצות.
ולבסוף, בבדיקת איכות השינה, נמצא כי בקרב הנבדקים שישנו על צד שמאל, היתה השינה איכותית יותר מאשר בקרב הנבדקים שישנו על צד ימין, הן מבחינת האיכות הכללית של השינה והן מבחינת יעילותה, וזאת למרות שסובייקטיבית, דיווחו הנבדקים שישנו על צד ימין כי חוו שינה טובה יותר.

מחקר חדש מגלה: לא רוצים לסבול מביעותי לילה? אל תישנו על צד שמאל
5 (100%) 1 vote

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים