מהי תסמונת דום נשימה בשינה ואיך היא גורמת לנחירות?
בזמן שאנו ישנים, ישנה הרפיה – רפיון של כלל השרירים בגוף.
הרפיון הזה חשוב שכן הוא מאפשר מנוחה לשרירים וכן הוא מגן עלינו מפני תנועות מסוכנות מתוך שינה וחלום.
אלא שחלק מהשרירים שעוברים הרפיה, הם גם שרירי החיך והלשון. וכששרירים רפויים ומאבדים מהטונוס שלהם – הם צונחים. ולכן, באנשים עם צוואר קצר או באנשים שמנים, שכיח למצוא מצב בו שרירי החיך והלשון צונחים אחורה וחוסמים את דרכי הנשימה, מה שגורם גם לנחירות. לבעיה זו קוראים: תסמונת דום נשימה בשינה, או בקיצור OSA.

מדוע תסמונת דום נשימה בשינה גורמת לעייפות במשך היום?
הבעיה במצב תסמונת דום נשימה בשינה איננה רק הנחירות, אלא שעם החסימה של דרכי הנשימה, יש גם ירידה ברוויון החמצן בדם, ולכן עייפים כל הזמן והשינה אינה מרעננת. במצב זה, בין אם מודעים לכך ובין אם לא, יכולות להיות עשרות, ואף מאות, יקיצות קצרות של מאיות שניה בלילה אחד, שמתרחשות כשהגוף מנסה לאפשר נשימה וחימצון תקינים.

כיצד מאבחנים את התסמונת?
האבחנה של תסמונת דום נשימה בשינה נעשית במעבדת שינה או באמצעות שימוש במכשירים ביתיים, הנקראים אקטיגרף, המודדים את איכות השינה, את רמת החמצן בדם ואת תנועת השרירים.

למי פונים כדי לבדוק אם סובלים מהתסמונת?
הרופאים שמומחים לתסמונת דום נשימה בשינה הם רופאי אף אזן גרון, רופאי ריאות ורופאי שינה.

כיצד מטפלים במצב של תסמונת דום נשימה בשינה?

הפתרון לתסמונת דום נשימה בשינה הוא פשוט – לישון עם מסיכה, המחוברת למכונה, המזרימה כל הזמן אוויר בלחץ חיובי. בצורה זו נמנעת החסימה בדרכי האוויר.
רוב האנשים המשתמשים במכשיר, מדווחים על שיפור באיכות החיים שלהם. אמנם לוקח מעט זמן להתרגל למסיכה, אך מאותו רגע – השינה הרבה יותר מרעננת.

נוחרים כל הלילה ועייפים כל היום? אולי יש לכם תסמונת דום נשימה בשינה
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים