דו"ח נתוני הבריאות של ה- OECD על ישראל: העשירים זוכים לרפואה טובה יותר מהעניים 0

כמדי שנה, פירסם ארגון ה- OECD את נתוני הבריאות של 34 המדינות החברות בארגון, לשנת 2014.
מאגר המידע של ה- OECD מאפשר להשוות את ישראל למדינות החברות בארגון במספר רב של מדדים והממצאים העיקריים שעולים מהדו"ח לגבי מצב הבריאות במדינת ישראל הם:

עניים זוכים לפחות, עשירים זוכים ליותר
אחוז ההוצאה של המדינה על בריאות ורפואה ציבורית הוא 7.6% בלבד מהתוצר בישראל, והוא מהנמוכים במדינות ה- OECD. בהתאמה, שיעור ההוצאה הפרטית לבריאות הינו מן הגבוהים ב- OECD ועומד על 38%. במלים אחרות, החולים העניים מקבלים מהמדינה פחות, החולים העשירים יכולים להרשות לעצמם הרבה יותר.
שיעור בעלי ביטוח בריאות פרטי (מסחרי או בשב"ן של קופות החולים) בישראל עומד על 85.5% לעומת ממוצע 36% בלבד בשאר מדינות ה- OECD.

ישראל צעירה אך הולכת ומזדקנת
נתון נוסף שעולה מהדו"ח הוא כי, נכון להיום, אוכלוסיית ישראל היא צעירה בהשוואה למדינות אחרות החברות ב- OECD, נתון זה תואם את העובדה ששיעור הפריון בישראל הינו הגבוה ביותר בקרב המדינות החברות בארגון ה- OECD ועומד על ממוצע של כ- 3 ילדים לאישה.
שיעור בני הגילאים 65 ומעלה באוכלוסייה בארץ עומד על כ- 11% בלבד, אך הצפי הוא כי בשנים הקרובות, אחוז זה יעלה בצורה משמעותית, ואוכלוסיית הקשישים בישראל תהווה 16.6% בשנת 2050.

בתי החולים אינם מצוידים כנדרש
שיעור המיטות לאשפוז כללי בבתי החולים בישראל הוא נמוך ביחס למדינות ה- OECD ועומד על 2.3 מיטות לכל 1000 איש. גם שיעור מכשירי ה- MRI למיליון תושבים בישראל עומד על 4 בלבד, לעומת ממוצע של 15 בשאר מדינות ה- OECD. נתון זה נמוך באופן משמעותי, וזאת על אף העובדה שבמהלך השנה האחרונה נערכה הגדלה משמעותית במספר מכשירי ה- MRI בישראל. למעשה, רק ל- 2 מדינות ב- OECD יש שיעור נמוך יותר של מכשירי MRI ביחס לישראל.
על אף האמור, מכלל המשתנים שנבדקו, עולה כי מערכת הבריאות בישראל ממוקמת במקומות גבוהים ביותר בכל הקשור ליעילות מערכת הבריאות ותוצאותיה.

יותר תלויים, פחות עובדים
אחד המדדים הנפוצים בעולם לציון פירמידת הגילאים הוא יחס התלות, המבטא את היחס בין קבוצת הילדים והקשישים, שהם אוכלוסיה נתמכת, לבין שאר תושבי ישראל (בגילאי 15-64), שהם אזרחים בגיל העבודה.
יחס התלות בישראל הוא 63.3%, והוא הגבוה ביותר בקרב מדינות ה- OECD. מדד יחס התלות מבטא, למעשה, את הנטל הקיים על האוכלוסייה הישראלית בגיל העבודה.

גברים ישראלים חיים יותר
תוחלת החיים בישראל גבוהה מן הממוצע במדינות ה- OECD: תוחלת החיים הממוצעת של גבר ישראלי היא 80.3 שנה, והיא ממוקמת במקום ה- 7 וגבוהה בשנתיים וחצי בהשוואה לממוצע בקרב גברים בשאר המדינות.
בקרב נשים הפער נמוך יותר ועומד על פחות משנה. נשים ישראליות חיות בממוצע 84.1 שנה, והן ממוקמות רק במקום ה- 14 בקרב מדינות ה- OECD.

דו"ח נתוני הבריאות של ה- OECD על ישראל: העשירים זוכים לרפואה טובה יותר מהעניים
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים