xpornplease.com pornjk.com porncuze.com porn800.me porn600.me tube300.me tube100.me watchfreepornsex.com

מדמיינים את עצמכם עוזבים את עולם השכירים? איזה עסק כדאי לכם לפתוח ואיך עושים זאת? שיעור 5 במדריך: איך עושים עסק

מאת: דפנה בן יהושוע

כבר שנים שאתם עובדים בעבודות של תשע עד חמש (במקרה הטוב). כעת, נמאס לכם מחיי השכיר הממוצע ואתם שוקלים לפתוח עסק משלכם. עד כאן הכל טוב ויפה ומלהיב, אבל רגע, איך בכלל פותחים עסק? במה זה כרוך? והאם אתם יכולים לעשות את זה לבד? אלה שאלות מצוינות, שכן, למרות שפתיחת עסק כשלעצמה אינה דבר מסובך, יש כמה דברים שכדאי לדעת מראש לפני שהופכים לעצמאים.

"אדם שהופך לעצמאי צריך להבין את המשמעויות שנובעות מכך," אומר מוטי אלוני, מנטור להצלחה עסקית וממייסדי בית הספר לעסקים Start. "עצמאים רבים מבינים שבעצם לא התכוננו לכך כמו שצריך, רק אחרי שהם כבר כמה שנים בעסק. כאשר אתה עצמאי, אין מי שדואג לך, לחסכונות שלך, מפריש לך לפנסיה, ומעניק לך מתנה לחג. אין גם אף אחד שמשחרר אותך מהעבודה בחג או נותן לך ימי חופש. זה אתה מול עצמך ועליך מוטלת האחריות לתכנן את הדברים האלה.

שנית, צריך להבין שההכנסות שלך כעצמאי צריכות להיות גבוהות בהרבה ממה שהרווחת כשכיר – לפחות פי שלושה. זאת, משום שחייבים לקחת בחשבון את כל ההוצאות השונות שכרוכות בתפעול עסק. לפעמים אני שומע אנשים שמעוניינים להיות עצמאיים אומרים שהם רוצים להרוויח לפחות 8000 ₪ בחודש נטו, אבל זה לא עובד ככה – כי את ההכנסות הרצויות כעצמאים יש לחשב פר שנה ולא פר חודש. אתה מציב יעד שנתי של הכנסות, ולפיו אתה מתכנן את המשכורת הצפויה לחודש – בניכוי ההוצאות כמובן."

סוגי העסקים שניתן לפתוח

אז אם הפנמתם את העצות שלעיל ואתם מוכנים לשלב הבא – פתיחת העסק – הנה מה שאתם צריכים לדעת. בישראל ישנם שלושה סוגי עסקים שאתם יכולים לפתוח:

·         עוסק פטור – עוסק שפטור מתשלום מע"מ למדינה על עסקאות שהוא מבצע, ולפיכך גם לא מחייב את לקוחותיו במע"מ. העוסק הפטור אינו פטור ממס הכנסה וביטוח לאומי, וחוץ מהדיווח השוטף למע"מ אותו אינו צריך לעשות, הוא חייב בחובות הדיווח האחרות. עוסק פטור אינו נדרש בהוצאת חשבונית מס ללקוחותיו, אלא רק במתן קבלה לאחר קבלת התשלום. עוסק פטור יכול לפתוח רק מי שמחזור עסקאותיו השנתי לא יעלה על 99,006 ₪ (לשנת 2016).

·         עוסק מורשה – העוסק המורשה אינו פטור מתשלום מע"מ, ולכן גובה מלקוחותיו מע"מ בגין העסקאות שהוא מבצע מולם. עוסק מורשה מוציא ללקוחותיו חשבונית מס עליה רשום הסכום לתשלום לפני ואחרי מע"מ, ויכול לעשות זאת לפני או אחרי קבלת התשלום (ואז יוציא חשבונית מס קבלה). בניגוד לעוסק פטור, עוסק מורשה הופך להיות יישות משפטית נוספת – לא רק אדם פרטי אלא גם בעל עסק. ולכן, כל עסקה שהוא מבצע או כל כסף שנכנס חייבים להיות מתועדים ויש לשלם עליהם מס, גם אם מדובר בירושה, או בהלואה מההורים; ואם העסק ייכנס לחובות העוסק המורשה יישא בתשלום.

·         חברה בע"מ – חברה בע"מ היא יישות משפטית עצמאית, נפרדת מהאדם שפתח אותה. אדם שפותח חברה בע"מ אינו ערב לחברה במלוא ההכנסות והוצאות שלה. במידה שלחברה יש חובות, הערבות היא אינה על הסכום המלא של החובות אלא נקבעת מראש על ידי רשויות המס ודירקטוריון החברה. והחובות מיוחסים לחברה עצמה. חברה כזאת פותח מי שחושב שהכנסותיו יהיו מעל 600,000 ₪. בהתאם לכך יש לקחת בחשבון שההוצאות של חברה בע"מ גדולות יותר – יש לשלם אגרה לרשם החברות, יש לשלם לרואה חשבון, עורך דין ושאר אנשי מקצוע, יש לשלם משכורות לעובדים ועוד.

שלבי פתיחת עסק מול רשויות המס

אם אתם רוצים לפתוח עוסק פטור או עוסק מורשה, התהליך הוא פשוט.

  1. עליכם להירשם במשרדי המע"מ הקרובים למקום מגוריכם או למקום העסק. עליכם להביא עמכם מספר מסמכים כגון תעודת זהות ומסמכים המעידים על הקמת העסק ופעילותו. במשרדי מע"מ תידרשו למלא כמה טפסים, ולרוב התהליך לא ייקח יותר מכמה דקות.

2. יש להודיע לשלטונות המס על העסק החדש שפתחתם. אפשר לעשות זאת בכתב – ולשלוח אותו בדואר לפקיד השומה באזור שלכם – ואפשר גם לגשת למשרד מס ההכנסה אליו אתם משויכים ולעשות זאת במקום. ההודעה צריכה לכלול שם מלא, מספר ת"ז, מהות העסק, כתובת העסק, כתובת פרטית, טלפון, תאריך פתיחת העסק וחתימה.

3. יש להירשם כעצמאים בביטוח לאומי, בסניף הביטוח הלאומי הקרוב אליכם.

אם אתם פותחים חברה בע"מ, התהליך דומה אך מעט יותר מורכב ולכן יש להיעזר באנשי מקצוע כמו עורך דין, רואה חשבון וכו' שימלאו עבורכם את הטפסים השונים ויפתחו לכם את התיקים מול הרשויות. פרטים נוספים על פתיחת עסק מול הרשויות, כולל פירוט המסמכים שעליכם להביא או לשלוח לכל אחד מהמקומות, תוכלו למצוא במדריך לפתיחת העסק של פורטל השירותים והמידע הממשלתי.

טיפ מנצח לסיום

"תהיו מוכנים לשווק את העסק שלכם. אני מאד ממליץ לעשות מיתוג – להגדיר במדויק את הרעיון שמאחורי העסק, לבחור שם אטרקטיבי, לעצב לוגו, לבחור את שפת המותג וכו'. יש להחליט כיצד אתם מבצעים את השיווק – עוברים מדלת לדלת, משווקים באינטרנט או כל שיטה אחרת. בשיווק העסק אתם צריך לגרום לאנשים לדעת מי אתם ומה אתם שווים. בנושא השיווק לא מזיק להתייעץ עם מאמן עסקי או איש מקצוע דומה."

איך פותחים עסק
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים