עודף משקל בילדים, וגם במבוגרים, זו המגפה החדשה של העולם. בארצות הברית, תלוי בגיל, בין 15-30 אחוז מהילדים סובלים מעודף משקל.
משקל עודף, בכל הגילאים, עלול לגרום לתחלואה במחלות שונות ומגוונות, כגון עודף שומנים וכולסטרול בדם, סוכרת, יתר לחץ-דם, ופגיעה בכבד.

בילדים בגיל ההתבגרות, משקל עודף גם עלול להשפיע על המצב הנפשי, הרגשי והחברתי. ילדים שסובלים מהשמנת יתר, לעיתים מתקשים להשתלב בחברה, מתביישים בגופם, וסובלים מבידוד חברתי.

כדי לדעת אם ילד סובל מעודף משקל מבחינה רפואית, יש למדוד את הגובה והמשקל שלו, ומתוכן לחשב את ה- BMI שלו, שהוא יחס המשקל לגובה.
את הנתונים המדוייקים שנמדדו יש להכניס אותם לגרפים של אחוזוני משקל וגובה. בעזרת הגרפים האלה אפשר להשוות את הילד או הילדה שלנו לממוצע המקובל בכל גיל, ורואים איפה הילד או הילדה שלנו ממוקמים ביחס לילדים אחרים באותו גיל: האם הוא או היא מעל הממוצע? או מתחת לממוצע? רופא הילדים שלכם יכול בהחלט לעזור לכם בכך.

אם אכן יהיו ערכים חריגים, ותהיה עדות לכך שהילד שלכם אכן מעל ממוצע המשקל המקובל בגילו, רופא הילדים שלכם עשוי להפנות אתכם לבדיקות דם, כולל כולסטרול והורמונים שונים. הבדיקות יתנו תמונה כללית וגם יגלו אם אולי יש בעיה בריאותית שהיא הגורם להשמנה. למשל, תת-פעילות של בלוטת התריס עלולה לגרום לחילוף חומרים איטי, ולעלייה במשקל.

הרופא גם בטח יפנה אתכם להתייעץ עם תזונאית, שתברר מה הילד אוכל ומה הוא שותה. האם תזונתו מורכבת בעיקר פחמימות? או שהוא אוכל הרבה חטיפים מתוקים ושומניים בין הארוחות? זה כמובן עלול לגרום לעליה במשקל. וגם, האם הוא שותה שתיה מתוקה? יש משקאות עם המון סוכר!
תזונאית יכולה מאד לעזור להורים, שכן היא מלמדת אותם על תזונה נכונה, ובונה איתם תפריט מתאים.

לקראת המפגש איתה, אני ממליץ להכין יומן של "מה אכלתי / מה שתיתי" שבוע-שבועיים לפני הפגישה. זה עשוי "לפקוח לכם את העיניים", וייתן לתזונאית חומר לעבוד איתו.

לסיום, אסור לשכוח שאוכל זה לא כל הסיפור. צריך גם לשרוף קצת אנרגיה וכדאי מאד להקפיד על פעילות גופנית, בכל הגילאים. אפשר חוגי ספורט, שחיה, ריקוד, ואפשר גם סתם הליכות מהירות ארוכות כל ערב עם אחד ההורים. כלומר, לא רק לשבת מול הטלוויזיה או הטאבלט…

לסיכום, השמנה היא בעיה מוכרת, עם סיבוכים משמעותיים. אם הילד סובל מבעיית משקל, צריך למדוד אותו כדי להבין באיזה אחוזון הוא נמצא. לרוב צריך לעשות בדיקות דם וגם לפנות לייעוץ עם תזונאית. ולא לשכוח פעילות גופנית.

בהצלחה!

הצילו! מה עושים כשהילדים שלנו סובלים מעודף משקל?
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים