בדיקת משטח צוואר הרחם (המכונה גם בדיקת פאפ, בדיקת פאפס ובדיקת פאפ-סמיר) היא בדיקת סקר לכל אוכלוסיית הנשים, שמטרתה לזהות סימנים מוקדמים לסרטן צוואר הרחם. מאז שהתחילו לבצע את הבדיקות האלה בצורה מסודרת, שיעורי סרטן צוואר הרחם ירדו (כי מגלים את המצב הטרום סרטני ומטפלים בו) וגם התמותה מהסרטן הזה ירדה, כי מזהים אותו בשלבים מוקדמים יותר.

סרטן צוואר הרחם קשור בוירוס שנקרא hpv או וירוס הפפילומה, והיום ישנן התפתחויות אדירות גם בכיוון הזה, עם חיסון לנערות כנגד וירוס הפפילומה וכן בדיקת סקר לנשים לנשאות של הוירוס על תתי זניו.

מה היא בדיקת הפאפס? זוהי בדיקת סקר ציטולוגית, כלומר בדיקה שבוחנת תאים מתחת למיקרוסקופ. מקור התאים הוא מגרוד עדין של צוואר הרחם. את התאים מורחים על משטח זכוכית או מערבבים בתוך נוזל, וכאשר מתבוננים בהם, מחפשים סימנים לשינויים ממאירים או טרום ממאירים.

לבדיקת פאפ-סמיר יש חסרונות. לא תמיד היא מגלה את המקרים החולים, ומצד שני, הרבה פעמים היא מזהה משהו חשוד, שבסופו של דבר מתברר כלא כלום בבירור מעמיק יותר. אבל אלה הם חסרונותיה של בדיקת סקר איבחונית. זו גם הסיבה שצריך לחזור עליה מדי פעם, ופעם אחת כמובן לא מספיקה.

מה קורה כשמתקבלת תוצאת בדיקה לא תקינה? בכל פעם שחוזרת תשובה חשודה בפאפס, וזה דבר מאד שכיח מעצם טיבה של הבדיקה, צריך להתקדם בבירור. להתקדם בבירור, משמעו, שיש לבצע בדיקה אצל רופא המומחה לצוואר הרחם, עם מיקרוסקופ מיוחד, שנקרא קולפוסקופ, בו הוא בוחן את צוואר הרחם בתשומת לב ונוטל דגימות קטנטנות מאיזורים חשודים, אם הוא מוצא כאלה.
הבדיקה קצרה ולא כואבת. אולי מעט לא נוחה, אך לא יותר מזה. ברוב המקרים הבירור מסתיים בשלב הזה ורק במיעוט המקרים חוזרת תשובה לא תקינה מהדגימות וצריך להתקדם בבירור.

באיזו תדירות יש לערוך את בדיקות משטח צוואר הרחם? מומלץ להתחיל מעקב סביב גיל 20 בנשים בריאות ללא תסמינים. את הבדיקה יש לבצע כל שנה עד שלוש שנים (תלוי בהנחיות הרופא) ולהמשיך לפחות עד גיל 65.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Theme developed by ThemeStash - Premium WP Themes and Websites