לטייל בעקבות השירים של פן ואלתרמן 0

אלכסנדר פן ונתן אלתרמן, מגדולי משוררי ארצינו, היו מחוברים רגשית ומעשית לגליל ולעמקים, אפילו שגרו קבע בתל-אביב. הרי לכם הצעה לטיול מזמר בעקבות שירי המשוררים אל עמק יזרעאל


אלתרמן כתב ב”שיר העמק” –

נתן אלתרמן בצעירותו

“באה מנוחה ליגע
ומרגוע לעמל.
לילה חיוור משתרע
על שדות עמק יזרעאל.
טל מלמטה ולבנה מעל,
מבית אלפא עד נהלל.

מה, מה לילה מליל?
דממה ביזרעאל.
נומה עמק, ארץ תפארת
אנו לך משמרת…”

וגם אלכסנדר פן כתב על שדות העמק בשירו “על גבעות שיח’ אברק” – 

Alexander_Penn crop

אלכסנדר פן

“אדמה אדמתי
רחומה עד מותי
רוח רב חרבוניך הרתיח
ארשתיך לי בדם
שאדם ונדם
על גבעות שיך אברק וחרתיה…”

 
טיולנו יחל מיקב מורד ביקנעם. יקב יחודי המייצר ליקר ושיכר ממגוון פרי וירק ואפילו מדלעת ופטרוזיליה! נטעם מן המשקאות המדהימים, ונחזה בסרטון משעשע.

נמשיך לתחנת רכבת העמק האגדית. רכבת זו,שנסללה במאה שעברה, פרי תכנון גרמני וביצוע תורכי, הובילה נוסעים ומשאות מחיפה דרך העמקים עד מכה, העיר הקדושה לאיסלאם.
רכבת זו פעלה על קיטור ופחמים ובעטייה נכרתו על ידי הטורקים כמעט כל יערות הארץ. למזלנו חדלה הרכבת לפעול עם קום המדינה. נשמע קוריוזים מבדחים עליה,על עובדיה ונוסעיה. נשיר שירי עמק פרי עטם של שני  המשוררים ונלמד על הקליפ הראשון שהוסרט בישראל בשנות ה30 של המאה הקודמת.

מכאן נעלה לשייח’ אבריק, אל פסלו של אלכסנדר זייד, השומר האגדי מייסד בר גיורא, השומר  ותל חי.

 

בית לחם הגלילית צילום: אסף צ. / CC BY-SA 3.0

נמשיך הלאה אל עבר לחוות דרך התבלינים אשר ליד טבעון, כאן נגלה מגוון רחב ביותר של תבלינים, שמנים, ריבות ביתיות, מוצרי קוסמטיקה וצמחי מרפא הנותנים מענה כמעט לכל בעייה ובאופן טבעי לחלוטין!  ונערוך סיור בבית לחם הגלילית, מושבה אקס-טמפלרית משומרת.

 

נמשיך לביקור בבית הקברות של נהלל ובתל שימרון הסמוך. תל קדום זה המשקיף על עמק יזרעאל והכרמל הינו ישוב יהודי קדום מימי יהושע בן נון. לידו בית העלמין של נהלל בו טמונים אבות ההתיישבות המושבית וכן אילן רמון,האסטרונאוט הישראלי הראשון אשר נספה בחלל ובנו הטייס אסף רמון.

הנוף הנשקף מתל שימרון צילום: שלמה / CC BY-SA 3.0

ממרומי מגדל התצפית של תל שמרון נוף מרהיב של עמק יזרעאל ושל נהלל – המושב הראשון בארץ. ובו צמחו אישים מפורסמים יותר מכל ישוב אחר: שבעה שרים וחברי כנסת,אלוף במיל. מפקד סיירת מט”כל, זמרים, אמנים,אנשי עט ורוח, ועוד. כאן נשיר שירי עמק נוספים. כאן נשמע את סיפור הסליק של נהלל, איך הוקם תחת אפם של הבריטים, ועל קשרו המופלא למשוררנו הלאומי נתן אלתרמן.

נסיים את טיולנו  בנחל עין השופט היפהפה ואולי, אם נרצה, נטבול במימיו הצלולים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Theme developed by ThemeStash - Premium WP Themes and Websites