מאת רותם ליברזון

אני חצי פרסיה ומתה על האורז הפרסי, לדעתי הבלתי משוחדת, זהו האורז הטעים בעולם! ולא תתפסו אותי בבית בלי סיר של אורז על הגז.

כדי להכין אורז פרסי מנצח,  צריך לשמור על כמה חוקים בסיסיים ולא מסובכים.
אני מבטיחה שאם תעקבו אחרי ההוראות, תצא לכם מנה משובחת.
קודם כל, צריך לקנות אורז בסמטי או אורז פרסי משובח. אני קונה בחצי מחיר בשוק לוינסקי, אצל החנויות של הפרסים. את האורז צריך לשטוף היטב, כדי להוציא ממנו את כל העמילן שבו, וכך אנחנו מבטיחים  שהוא לא יידבק וייצא אחד אחד.
שיטת הבישול של האורז הפרסי שונה לחלוטין מכל שיטת בישול של אורז אחר. את האורז הפרסי מבשלים פעמיים, פעם ראשונה בדיוק כמו שמכינים פסטה; מכניסים את האורז לתוך סיר גדול עם מים רותחים ומלוחים, אבל רק ל – 8 דקות או עד שיש ריח ראשון של אורז מבושל. בשלב זה האורז עדיין קשה לנגיסה. מסננים את האורז ואין צורך לשטוף אותו.
לאחר מכן עוברים לבישול שני. בסיר שיכול להכיל היטב את האורז החצי מבושל, שמים שמן קנולה בגובה של 1 ס"מ, מתבלים אותו בכפית כורכום גדושה או זעפרן כתוש. את האורז שופכים לשמן החם, ואיך שהוא נופל לסיר כך משאירים אותו, לא מהדקים ולא מזיזים. נועצים ידית של כף עץ כחמש פעמים לתוך האורז כדי ליצור מעין ארובות ולעזור לו להתאדות. עכשיו מכסים היטב במגבת מטבח, כדי ששום אדים לא יצאו מהסיר ומכסים במכסה. מעלים לאש גבוהה ל – 10 דקות או עד שמריחים ריח של אורז חזק אבל לא שרוף, מנמיכים לאש הקטנה ביותר ומבשלים בערך 45 דקות. האש החזקה בהתחלה, מבטיחה לנו שתחתית הסיר תצא קריספית, והאורז בה שחום וטעים. בפנים יהיה אורז לבן אוורירי ונהדר. כשהאורז מוכן הופכים אותו כמו עוגה על כלי מתאים ומתענגים. כדי לשחרר את האורז מתחתית הסיר יש להרטיב את התחתית במים קרים, הבדלי הטמפרטורות ישחררו את האורז מיד. כמובן שאפשר להוסיף עשרות סוגים של ירקות ותבלינים לאורז הלבן, כגון גזר, אפונה ירק או צימוקים שקדים ועוד. זהו המתכון הבסיסי, ולזה אפשר להוסיף באמת כמעט הכל לפי טעמכם.

בטוחה שייצא לכם אורז נפלא, בהצלחה!

תכנים נוספים של רותם ליברזון

הנסיך הפרסי: איך מכינים אורז פרסי מנצח?
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים