רעלת הריון היא מחלה שמופיעה במחצית השניה של ההריון ולרוב לקראת סופו.
גורמי הסיכון למחלה הם: הריון ראשון, גיל אם מבוגר, לחץ דם גבוה באופן כרוני ועוד. המחלה מתבטאת בעליית לחץ דם והופעת חלבון בשתן. הגורם למחלה לא לחלוטין ברור, אבל כנראה שהוא קשור בהתפתחות לא תקינה של כלי הדם הרחמיים סביב השליה, שגורמים לשליה להיות יחסית עניה בחמצן, שליה "חלשה".

השכיחות של המחלה היא בערך 7% מההריונות ולרוב מדובר במחלה קלה וחולפת. אגב, ברגע שהשליה יוצאת מהגוף, כלומר בלידה, המחלה מתחילה לחלוף לאט לאט וזה למעשה הטיפול העיקרי – יילוד.
במקרים נדירים מופיעים סימנים חמורים של המחלה שכוללים פגיעה במוח, בכליות, ובכבד של האם ההרה, וכן יכולה להתלוות לכך פגיעה בעובר, בגלל השליה החולה.

הדרך היחידה להבריא מרעלת הריון היא ללדת. ברגע שהשליה יוצאת מהגוף – המחלה חולפת לאט לאט. לכן, אם המחלה מופיעה בסוף ההריון, כלומר משבוע 37 ומעלה, פשוט מיילדים ובכך פותרים את הבעיה.
אם לעומת זאת המחלה מופיעה קודם לכן, עוקבים בתשומת לב (בדרך כלל באישפוז) אחר סימני הדרדרות ומתזמנים היטב את מועד הלידה לפי מצב האם והעובר וכמובן לפי גיל ההריון.
ההחלטה מתי ליילד היא לא תמיד פשוטה משום שמצד אחד רוצים להשאיר את העובר ברחם יותר זמן כדי לאפשר הבשלה של הריאות והמוח, ומצד שני רוצים ליילד את האשה כדי להקטין את הסיכון לאמא וגם לילד. בדרך כלל מצליחים למצוא את הזמן המיטבי ליילוד לאחר איסוף כל הנתונים ומעקב מדוקדק באישפוז.

הדרך לגלות את רעלת ההריון היא לעקוב אחר לחצי הדם והופעת חלבון בשתן לאורך ההריון. זו הסיבה שבמרפאת מעקב ההריון, מודדים לאישה ההרה את לחץ הדם ועורכים לה בדיקת שתן.
נשים שנמצאות בסיכון לרעלת הריון צריכות לבדוק את לחץ הדם לעיתים תכופות יותר, וכן מקבלות הדרכה לשים לב לסימנים נוספים המצריכים בדיקת רופא כגון כאבי ראש חזקים, הבזקי אור בראייה או כאבים עזים ברום הבטן.
סימנים נוספים המצריכים תשומת לב כוללים עליה מהירה במשקל בגלל צבירת נוזלים, בצקות בפנים ובכפות הידיים וכמובן עלית לחץ דם.
ולסיום חשוב להדגיש כי הרפואה המודרנית יודעת להתמודד היטב עם רעלת הריון וסיבוכיה והסיכון לסיבוך מסכן חיים הוא מזערי.

שאלי את הרופאה: כל מה שרצית לדעת על רעלת הריון
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים