מחקר חדש מזהיר: נטילת תרופות המכילות פרצטמול בהיריון – סיכון מוגבר לילד עם הפרעות קשב ותסמינים אוטיסטיים 0

במחקר חדש שנערך בספרד, ופורסם לאחרונה בכתב העת המדעי International Journal of Epidemiology, נמצא קשר בין נטילת התרופה פרצטמול במהלך ההיריון לבין סיכון מוגבר ללידת ילד עם הפרעות קשב וריכוז וסימפטומים על הקשת האוטיסטית. בישראל מוכרת התרופה בשמותיה המסחריים הבאים: אקמול, דקסמול, פראמול, נובימול, אברולט (פתילות), רוקמול, פנדול ומכבימול.

במסגרת המחקר, נבדקו 2,644 זוגות של אימהות וילדיהם. כ- 90% מהילדים עברו הערכה פסיכולוגית כשהיו בני שנה, וכ- 80% מהם עברו הערכה פסיכולוגית כשהיו בני חמש.
במקביל, נשאלו האמהות לגבי תדירות ומינון השימוש שעשו בתרופת פרצטמול במהלך ההיריון, והן חולקו לשלוש קבוצות: אמהות שלא נטלו פרצטמול כלל, אמהות שנטלו פרצטמול מדי פעם, ואמהות שנטלו פרצטמול בהיריון באופן קבוע.

החוקרים מצאו כי כ- 40% מהילדים נחשפו לפרצטמול בשלב כלשהו לפני שבוע 32 להיריון.
עוד נמצא כי בילדים לאמהות שנטלו במהלך ההיריון פרצטמול באופן קבוע, בהגיעם לגיל 5, הם הראו סיכון גבוה יותר להתפתחות סימפטומים של היפראקטיביות, אימפולסיביות וסימפטומים הקשורים לספקטרום האוטיסטי.

ד"ר ג'ורדי חולבאז, אחד החוקרים בצוות המחקר, העריך כי "ישנם מספר הסברים אפשריים להשפעתו של הפרצטמול על ההתפתחות הנוירולוגית של מוח העובר. ראשית, פרצטמול מקל על כאב באמצעות פעולה על הקולטנים לקנבינואיד במוח. הקולטנים הללו משפיעים על האופן שבו הנוירונים מתפתחים ונקשרים האחד עם השני במוח העובר, וייתכן שהפרצטמול מתערב בתהליך זה ומשנה אותו. בנוסף, יתכן שהפרצטמול משפיע על התפתחות מערכת החיסון של העובר ואולי אף עלול להיות רעיל לעוברים שלא יכולים עדיין לפרק אותו בכבד כמו מבוגרים".

החוקרים סיכמו כי החשיפה הנרחבת של תינוקות ברחם אימם לפרצטמול, עלולה להגדיל את מספר הילדים עם ADHD וסימפטומים על הספקטרום האוטיסטי. עם זאת, הם הדגישו כי יש צורך במחקרים נוספים, שיקפידו על מדידות מדויקות יותר של מינון נטילת הפרצטמול בקרב האימהות ההרות, וזאת כדי להעריך נכונה את הסיכונים מול היתרונות של שימוש בפרצטמול במהלך ההיריון.

מחקר חדש מזהיר: נטילת תרופות המכילות פרצטמול בהיריון – סיכון מוגבר לילד עם הפרעות קשב ותסמינים אוטיסטיים
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים