ויטמין B12 הוא ויטמין מסיס במים בעל תפקיד חשוב בייצור תקין של תאי דם אדומים ותפקוד מערכת העצבים וכן שותף בייצור החלבונים (DNA) בתאים.
מחסור בויטמין זה, עלול לגרום לאנמיה ובמקרים של חסר ממושך וחריף אפילו לפגיעה בלתי הפיכה במערכת העצבים. קיימים מחקרים רבים הקושרים בין חסר בויטמין B12 לבין בעיות בזכרון, ואצל ילדים נמצאה ירידה בציונים אצל אלו בעלי ערכים נמוכים של הויטמין. כמו כן, לנשים בהריון הסובלות מחסר בויטמין B12, יש שכיחות גבוהה להיווצרות פגמים מולדים בתינוק, בעיקר פגמים בתעלה העצבית, ולשיעור גבוה של הפלות טבעיות.

מחסור בויטמין B12 נגרם בדרך כלל ממחלות הפוגעות בכושר הספיגה של הויטמין או מתזונה לקויה. המקור התזונתי היחיד ל- B12 בתזונה הסטנדרטית הוא מן החי, הכוונה מבשרם של בעלי חיים שונים ובמידה קטנה יותר גם מביצים וחלב. באופן טבעי, אותם בעלי חיים מקבלים את הויטמין דרך חיידקים שנמצאים באדמה, ומכאן אנו מקבלים אותו.

ישנם מזונות צמחיים המועשרים בויטמין B12 כגון דגני בוקר, חלב סויה ומזונות מעובדים אחרים, אך אין מזון טבעי מהצומח המהווה מקור אמין ובעל ספיגה טובה לויטמין, ולכן, לאדם טבעוני שאינו צורך מזון מן החי – אין דרך לקבל את הויטמין B12 במזון.
חוסר בויטמין B12 מתפתח בדרך כלל במשך שנים, כיוון שהכבד מסוגל לאחסן אספקה של ויטמין זה לתקופה של שלוש עד שש שנים, ולכן טבעונים רבים אינם מגלים מחסור בו בבדיקות הדם בשנים הראשונות לטבעונות, אך עם הזמן, המאגרים בכבד ילכו ויגמרו.
על כן, ההמלצה הגורפת לטבעונים ולצמחונים היא נטילת תוסף ויטמין B12 תחת הלשון פעמיים-שלוש בשבוע במצב תקין. במצב של חוסר בויטמין, מומלץ לקחת את התוסף מדי יום, למשך כשלושה חודשים, ולאחר מכן לעבור לנטילתו פעמיים עד שלוש פעמים בשבוע.
חשוב לציין שחוסר בויטמין B12 קיים בכל הגילאים, אולם שיעורו הולך ועולה באוכלוסיה מבוגרת. הסיבה העיקרית לחוסר זה בגילאים המבוגרים היא בעיה בספיגה.

צמחונים וטבעונים: האם יש בגופכם מספיק ויטמין B12 ואיך תשיגו אותו?
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים