עמק השלום, נחל השופט וגן לאומי ציפורי מושלמים עבור מטיילים בעלי צרכים מיוחדים אך לא רק

מאת: ארז לנדאו
מורה דרך ועורך האתר | "מטיילים בארז ישראל"

 

נושא הנגישות לאנשים בעלי צרכים מיוחדים נכנס יותר ויותר לתודעה הציבורית בתחומים שונים בכלל ובנושא הטיולים בפרט. אין ספק שאחריותנו כחברה לאפשר לכל אדם באשר הוא לחוות את הארץ הנפלאה שלנו באופן שוויוני.
לפניכם שלושה מאתרי הדגל בהם בוצעה התאמה והנגשה מרשימה לאלו הזקוקים לה.

נולדנו לשלום
על גדות נחל השופט, בלב ליבן של רמות מנשה שוכן לו אתר שהוא דוגמה מפוארת לאיך אתר נגיש אמור להיות, למקום קוראים "עמק השלום".
בעמק השלום התגוררו מ-1960 שני גרמנים מכת "אוהבי ישראל", השופט ד"ר אוסקר אדר וחברו אדריאן. אחרי שרכשו את חלקת האדמה, שתלו, זרעו ונטעו. בניגוד לבעלי נכסים אחרים הם הציבו במקום שלט גדול שבו נכתב "הכניסה מותרת" והזמינו מטיילים ביערות מנשה להיכנס לשבת, לאכול ולקטוף פירות.
לעת זיקנה תרמו השניים את המקום למועצה האזורית מגידו וציוו את המקום לפעילות אשר תתרום לזקוקים לעזרה ותשמור על הצביון האקולוגי  של המקום.
מי שלקח את ההזדמנות בשתי ידיים היא עמותת לטם שחרטה על דגלה קידום תיירות והנגשת אתרים לבעלי צרכים מיוחדים כאשר האתר בעמק השלום הוא ספינת הדגל.
באתר הטיול הפסטרולי ניתן למצוא בוסתן יפה ומתקנים חקלאיים קדומים מהם ניתן ללמוד על שיטות עתיקות, כמו כן  מתקיימות בו סדנאות שונות בנושא יין חיטה ועוד.

 

עמק השלום

הטבע היפהפה והנגיש של עמק השלום. צילום: shutterstock

איך מגיעים?
מצומת התשבי יש לנסוע דרומה על כביש 66 (יקנעם-צומת מגידו), כ-1 ק"מ דרומית לקיבוץ מזרע נפנה ימינה לפארק רמות מנשה ונחל השופט, יש להמשיך על הכביש עד שנגיע לעיקול חד ימינה בסוף העלייה. בפיצול כ-200 מ' לאחר מכן נפנה ימינה ונחצה את הגשר על פני נחל השופט, לאחר הגשר נמשיך לכיוון חניון החרובים וממנו נפנה שמאלה לעמק השלום.

נחל השופט

נחל השופט. צילום: נחלת הכלל

 

אדוני השופט
כפי שציינו, סמוך לעמק השלום נמצא עוד מקום נפלא לביקור עם כל המשפחה אשר עונה לשם נחל השופט. זהו הנחל הראשון בארץ שהונגש לאנשים עם צרכים מיוחדים ופלטפורמת עץ נבנתה לאורך 800 מטר על תוואי הנחל באדיבותם של עמותת לטם וקק״ל.
נכון להיום זה מסלול יפהפה שמאפשר נוחות בגישה לטבע לא רק עבור אלו שזקוקים לכך  אלא גם עבור כאלו שלא מעוניינים להתאמץ יותר מדי ופשוט לקחת את העגלה והתינוק, לעשות מסלול קליל במיוחד ולהתחבר לצליל של זרימת המים.

גן לאומי ציפורי

העתיקות של גן לאומי ציפורי. צילום: shutterstock

ציפורי – בירת הגליל
אתר שנמצא בסמוך הוא גן לאומי ציפורי אשר פורש היסטוריה מרתקת של הארץ והיהדות בתקופה הרומית. המקום נגיש ברובו ומטיילים בעלי צרכים מיוחדים יכולים לקבל הסעות בתוך מתחם הגן (בתיאום מראש).
ציפורי הייתה בעבר בירת הגליל, בה ישבה הסנהדרין ובה נחתמה המשנה על-ידי רבי יהודה הנשיא.
ניתן לראות בגן בתים עתיקים מפוארים, תיאטרון רומי מרשים, בית כנסת עתיק ומצודה צלבנית – חוויה היסטורית, פסטורלית ונעימה לכל מטייל.

מודעות הנגישות לאתרים ומסלולי טיולים עבור אוכלוסיות בעלי צרכים מיוחדים הולכת וגוברת כל הזמן, חשוב שהמגמה תמשיך ותתרחב כי לכולם יש הזכות לטייל בארץ היפה שלנו.

 

לתכנים והמלצות נוספות בעמוד הפייסבוק של ארז לנדאו – Erez Israel

לאתר הבית של ארז לנדאו

 

טיול קליל ברמת הנדיב
בואו לגלות את פנינת הטבע של רכס הכרמל
התעוררתם בשבת ולא יודעים לאן לטייל? קבלו 5 טיולים ספונטניים

טיולים לכולם: 3 אתרי טבע נגישים ברמות מנשה
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים