לפני שנותנים לילדים ריטלין וכותרת של הפרעת קשב וריכוז (ADD או ADHD), חשוב להבין מה בדיוק הבעיה ממנה הם סובלים. ילדים שמפריעים בכיתה וילדים לא ממושמעים, עלולים לסבול ממגוון בעיות הגורמות להתנהגות הזאת, ולא לכל המצבים האלה נותנים ריטלין.
התנהגות לא ממושמעת ופרועה בבית הספר יכולה לנבוע ממצב רפואי כלשהו שהוא לא הפרעת קשב וריכוז. התנהגות הזאת יכולה לנבוע, לדוגמה, מתופעת לוואי של תרופה כלשהי שהילד לוקח, מבעיה לא מאובחנת בראיה או בשמיעה, וממצבים של סטרס נפשי-ריגשי שעלולים לגרום להתנהגות כזאת. לעיתים, יש ילדים עם קושי רגיל בלימודים, שמבטאים אותו בהתנהגות לא ממושמעת, ולאחרונה התגלה שגם ילדים עם שינה לא יעילה מבטאים את העייפות שלהם בהתנהגות חריגה במהלך היום.

לאור כל זאת – צריך לבדוק כל ילד לפני שמחליטים לתת לו ריטלין.
תהליך האבחון – מתחילים אצל רופא הילדים, הוא ישוחח עם ההורים ויבדוק את הילד. ההמשך המקובל הוא איבחון להפרעות קשב וריכוז, הכולל אבחונים ממוחשבים, דוגמת מבחן 'טובה' או 'מוקסו', אותם ניתן לעשות במקומות רבים, ובדיקת רופא – אבחנה קלינית של רופא המיומן בתחום זה, וזאת לאחר שיחה מעמיקה עם הילד ומשפחתו.
בדיקת הרופא היא חובה, וניתן לאבחן הפרעת קשב וריכוז גם ללא מבחן ממוחשב, שכן ישנם קריטריונים קליניים מדוייקים לאבחון, ומספיק שהילד עומד בחלק מסויים מהם, כדי להגיד שהוא סובל מפרעת קשב, או הפרעת קשב וריכוז.

הרופאים שעושים את האבחון הזה הם, לרוב, נוירולוגים ילדים או רופאי פסיכיאטריה של הילד והמתגבר. יש גם כמה וכמה רופאים ילדים שעברו הכשרה לבצע אבחון זה.

לגבי הטיפול – לפני טיפול תרופתי, חשוב לא לשכוח ולא לוותר על טיפולים התנהגותיים לילד ולמשפחה. אפשר לנסות ריפוי בעיסוק לילד, ואפשר גם טיפולי עבודה סוציאלית או פסיכולוגיה לכל המשפחה, כדי לבנות דינמיקה משפחתית נכונה ותומכת בבית. תמיד מומלץ גם להוציא מרץ בעזרת פעילות גופנית, וגם פעילויות כמו רכיבה טיפולית וכדומה, ובסוף יש גם ריטלין.
יש כמה וכמה סוגים ומינונים שונים. יש קצרי טווח וארוכי טווח ועוד. הרופא שאיבחן אתכם לרוב גם ימליץ על הטיפול הראשוני, תלוי בגיל הילד, במשקל שלו ובצורך הרפואי. לאחר ההמלצה הראשונית, רופא הילדים יכול להמשיך לתת מרשמים באופן קבוע, אבל צריך מדי פעם לחזור ולהיפגש עם הרופא המאבחן כדי לבדוק את התגובה לטיפול, תופעות לוואי, ובמידה וצריך – לשנות תרופה או מינון.

לסיכום – ילד שמשתולל ומפריע בכיתה עלול לסבול מהפרעת קשב וריכוז, אבל עלול לסבול מבעיות אחרות. צריך לאבחן אותו, בעיקר על ידי רופא מומחה בתחום, ובמידת הצורך, הוא גם ימליץ על טיפול בריטלין, או על טיפולים אחרים.

הילד משתולל בכיתה: לתת ריטלין או לא לתת ריטלין? זאת השאלה
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים