רוזציאה היא מחלת עור כרונית, שכיחה יחסית, שאינה מסוכנת ואינה קשורה לשינויים הורמונליים. למחלה יש כל מיני ביטויים עוריים, במרכז הפנים דווקא, שאחד מהם דומה לפצעי בגרות, אקנה. המחלה עלולה גם לפגוע בעיניים, באחד מתת סוגיה. התופעה שכיחה יותר בנשים עם עור בהיר ומעל גיל שלושים.

לא ברור מדוע מתפרצת מחלת הרוזציאה, וישנן סברות שזה קשור במספר מנגנונים כמו בעיה במערכת החיסון, תגובה דלקתית לחיידקי העור, נזק מקרינה או בעיה בכלי הדם הקטנטנים. כך או כך יש כנראה נטיה משפחתית למחלה.

חשיפה לחומרים ומצבים מסויימים עלולה להחמיר מצב של רוזציאה, ביניהם: חשיפה לשמש או לחום רב, אוכל חריף ואלכוהול, פעילות גופנית מאומצת, כעס והתרגשות, ותרופות מסויימות.

האבחנה לרוזציאה נעשית בדרך כלל על-ידי הסתכלות בלבד, ונדיר שצריך לקחת ביופסיה מהעור כדי לבדוק תחת מיקרוסקופ. פעולה זו נעשית רק במקרים קשים לאבחנה.

אין ריפוי מלא ממחלת רוזציאה, אך ניתן להפחית את התסמינים כדי לשפר את המראה החיצוני. ההתייחסות מתחלקת לכמה מישורים שיכולים לעזור:
1. מניעת הסמקה, כלומר מניעת חשיפה לשמש ולחום, תוך שימוש בתכשירים מסנני קרינה על בסיס קבוע.
2. שמירה על לחות ונקיון העור והמנעות מחומרים קוסמטיים המגרים את העור החולה.
3. שימוש במשחות אנטיביוטיות שונות, שמפחיתות את האלמנט הזיהומי, לפי ייעוץ רופא העור. לעיתים, במקרים קשים, ניתן אפילו טיפול אנטיביוטי בכדורים לזמן ממושך ואחר כך עוברים שוב למשחה.
4. שימוש במשחה נוגדת דלקת ועם מרכיבים נוגדי חימצון שמפחיתים את האודם והמרכיב הדלקתי של התופעה.
5. טיפול בלייזר- הטיפול הוכיח את עצמו בסוגים מסויימים של רוזציאה, והוא אינו מתאים לכולם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Theme developed by ThemeStash - Premium WP Themes and Websites