מאת: ארז לנדאו
מורה דרך ועורך האתר | "מטיילים בארז ישראל"
צילום תמונה ראשית: Ester Inbar

 

ראש פינה כיום

ראש פינה כיום

לא רבים יודעים, אבל ראש פינה הפסידה בזמן קצר את הבכורה בתור אם המושבות לפתח תקוה והאמת שגם על זה יש עדיין ויכוחים. אבל אנחנו נוותר על הויכוח ופשוט נקפוץ לכיף, שכן ראש פינה, או בשמה המקורי "ג'עוני", מספקת חוויה אירופאית המשלבת המון רוגע, שלווה ורומנטיקה עם תבלון גלילי ראסמי.

רקע היסטורי תוכלו למצוא על השלטים הכחולים לצד המבנים השונים לאורך הסיור. הסיור שלנו מתחיל ברחוב החלמוניות אשר מוביל לסמטת הראשונים. כאשר תעמדו על הרחוב תסתכלו מסביבכם ותראו שלא יהיה קשה לכם לדמיין כיצד הרחוב הזה נראה לפני מאה שנה כאשר קבוצות האיכרים היו עוברות כאן ומזמרות.

לא תוכלו לפספס את מבנה בית הכנסת הישן של ראש פינה אשר תלוי ממש על פי תהום מעל לערוצו של נחל ראש פינה. הוא לא תמיד פתוח כך ששווה להתעדכן בשעות הפתיחה. אם הצלחתם להיכנס תוכלו לראות את תקרתו העגולה הצבועה בתכלת והמרחב כולו ממש יפיפה. יודעי דבר ידעו לספר לכם שבעבר מתחת לבית הכנסת היה בית מרחץ בו נהגו החברה להיפגש ולקשקש.

בצד השני נמצא מלון אלתר שוורץ או יותר נכון מה שנשאר מאותו מלון מפורסם אשר הוקם בסוף המאה התשע עשרה, ויש אומרים שרוטשילד היה אחד מלקוחותיו הקבועים ולא רק הוא. הרב קוק היה לן כאן ועוד הרבה אבל בואו נמשיך. אם תמשיכו עוד מעט בהמשך הרחוב תגלו את בית הפקידות אשר היה אחת משלוחותיו של הברון ומשם פעלו פקידיו והשגיחו על ההשקעה של הנדיב הידוע. למרות כל המאמצים שהשקיע בישוב היהודי הוא אכל מהם לא מעט קש ולכן היה צריך להשגיח עליהם ומקרוב.

בשעות היום יש חיזיון אור קולי מרשים אשר מספר בצורה נחמדה את סיפורה של המושבה.

לא רחוק משם נמצא ביתו של ד"ר גדעון מר שהגיע לכאן בעקבות האתגר המלרייתי. בבית זה הוא גר עם אשתו ובנותיו וערך מחקרים וניסויים רפואיים. רצית קצת תוכן פקיטני וענייני אז הנה אני אתן לך סקופ קטן ומעניין: גוליאן מר השחקן המפורסם שלצערנו נרצח בדם קר, היה אחד מצאצאיו של אותו דר׳ מפורסם.

ביתו של ד"ר גדעון מר

ביתו של ד"ר גדעון מר

לקינוח אני ממליץ לך ולבעלך לעשות איזה פיקניק רומנטי בגן הברון. המקום עצמו יפה בצורה יוצאת דופן והוא עוצב ונבנה בסוף המאה התשע עשרה בהשראת הגנים של ורסאי והיה יוזמה אישית של הברון רוטשילד.

אם תוותרו על הפיקניק' יש באזור מספר בתי קפה ומסעדות כולם שוקקי חיים ויש בהן אחלה אוירה/

לתכנים והמלצות נוספות בעמוד הפייסבוק של ארז לנדאו – Erez Israel

לאתר הבית של ארז לנדאו

אומרים שהיה פה שמח: טיול היסטורי רגוע בראש-פינה
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים