יומן מסע מצולם בין הרי הגעש של האיים האאוליים

כתיבה וצילום: עינב ברזני 
צלם טבע | כתב ומרצה על סיפורי מסע סביב העולם

 

האיים האאוליים – Aeolian Islands (המכונים גם האיים הליפאריים) השייכים לסיציליה, נקראים על שמו של אל הרוחות, איאולוס. מדובר בשבעה איים המהווים גשר של פעילות געשית אשר מתחיל בהר הגעש הפעיל אטנה – Mount Etna על אדמת סיציליה ומסתיים בהר וזוב – Mount Vesuvius בדרום איטליה. לאלו מכם שרוצים לראות ולהרגיש פעילות וולקנית מקרוב כדאי מאוד לעשות את הטיול הלא שגרתי בעליל בין הרי הגעש הפעילים בסיציליה, ששיאו נראה כמופע זיקוקים בניצוחו של הר הגעש סטרומבולי – Stromboli המכונה המגדלור של הים התיכון.

שקיעה באיים האאיולים

שקיעה באיים האאוליים. צילום: עינב ברזני

 

הר הגעש הפעיל הגבוה באירופה

באמצע חודש מרץ השנה, התפרץ הר הגעש אטנה מספר פעמים, את העשן הרב שנפלט ואף את הלבה ניתן היה לראות מהערים קטניה – Catania וטאורמינה – Taormina באי הסיציליאני. הלבה שנפלטה מלוע הר הגעש פגשה את הקרקע המושלגת של ההר ויצרה הדי פיצוץ, עשן ופיח. בחורף ההר מכוסה במעטה שלג ומשמש כאתר סקי לכל דבר.
זהו הר הגעש הפעיל הגבוה באירופה. התפרצות של הר אטנה אינה אירוע נדיר, בשנת 2001 לבה התפרצה לגובה של יותר מ-100 מטר, בשנת 2011 נספרו לפחות 16 התפרצויות מרשימות של ההר.

הר הגעש אתנה

תצפית על הר אתנה מהעיירה טאורמינה. צילום: עינב ברזני.

לאחר שנחתנו בנמל התעופה בקטניה וקבענו את מושבנו בימים הראשונים לטיול בעיר טאורמינה נסענו אל ההר בין שבילי עפר צרים, בדרך כפרית, נוף סלעי בזלת ואפר געשי נראו על הכביש.
ההר המתנשא לגובה 3330 מטר פלט עשן סמיך. סביב ההר מכתשים פעורים, שנוצרו מהתפרצויות בעשור האחרון.
עלינו לתחנה הראשונה באמצעות רכבל לגובה 2500 מטר. משם המשכתי לעבר הפסגה ברכב 4X4, אדי חום אופפים את פסגתו המושלגת של ההר, החום הנפלט מהאדמה עזר להתמודד עם הטמפרטורה הנמוכה על פסגת ההר.

הר הגעש אתנה מתפרץ

אתנה מתפרץ. צילום: עינב ברזני

האבא של כל הוולקנו'ס בעולם

התחנה הבאה הייתה קבוצת האיים האאוליים עצמם, אליהם הגענו במעבורת מעיר הנמל מילאצו – Milazzo. היעד הראשון היה האי הגדול ביותר בקבוצת האיים – ליפארי – Lipari, באי הזה חיים יותר מ-10,000 איש, וממנו ניתן להפליג לכל שאר האיים.

האי ליפארי, סיציליה

המרינה של האי ליפארי. צילום: עינב ברזני

במרחק של כ-10 דקות שיט מליפארי נמצא האי וולקנו – Vulcano, שמו הולך לפניו בהחלט, הרי על שמו נקראים כל הרי הגעש בעולם.
באי יש מספר בתי מלון ובתי קפה ואפשר לטפס בקלות (פחות משעה של הליכה קלה) ללוע הר הגעש פוסה – Fossa. מפסגת המכתש נשקף נוף מפרץ מרהיב עטוף בים כחול אותו מנקדים האיים האאוליים. מומלץ להקיף את המכתש של ההר ואף לעבור בסמוך לעשן הנפלט מהמכתש, למי שאינו נרתע מהריח העז האופייני לגזי הגופרית הנפלטים מההר.

אופניים הר געש פוסה

לרכב בהר געש פוסה. צילום: עינב ברזני

ההתפרצות שלה חיכינו

ללא עוררין גולת הכותרת של האיים האאוליים הוא האי סטרומבולי, שיט שנמשך שעה הביא אותנו לאי שנראה כהר געש מושלם,  שטחו 13 קמ"ר ומתגוררים בו בשני כפרים כ-450 איש.
זהו אחד מהרי הגעש הפעילים ביותר בעולם אשר מפורסם בהתפוצצויותיו הקטנות. ההתפרצויות כוללות מעוף מרהיב של רסיסי אבנים בוערות ושברי לבה זוהרים שמתעופפים לגבהים של 100-200 מטר מעל המכתשים של ההר.

הר געש סטרומבולי

בדרך לאי/הר געש סטרומבולי באופק. צילום: עינב ברזני

בפסגת הסטרומבולי מצויים 3 לועות המפיקים אפר, עשן ולעיתים אף זרם של לבה הנשפך דרך ה-Sciara  del Fuoco (זרם האש) אל תוך הים.
ההר מתנשא לגובה 926 מטרים ומכונה "המגדלור של הים התיכון", גאולוגים מעריכים כי ההר נוצר לפני כ-40 אלף שנה ולפי עדויות הסטוריות הוא פעיל לאורך 2000 השנה האחרונות.
ההר אף הקנה את שמו לסוג כזה של פיצוצים קטנים, הנקראים פעילות סטרומבוליאנית.
בשנת 2003 ההר התפרץ, סלעים שעפו מפסגת ההר נפלו בכפר ג'ינוסטרה – Ginostra המצוי בצדו השני של האי. ההר נרגע רק אחרי 3 חודשים. לא היו נפגעים בנפש, אך אוכלוסייה של 5000 איש באי, הצטמצמה ל 450 איש.

הר געש סטרומבולי

הנה זה מתחיל – הר הגעש סטרומבולי. צילום: עינב ברזני

האי מציע למבקרים אפשרות ייחודית לצפות בהר געש שמתפרץ כל 10-20 דקות, אם תשוטו לעת ערב לעבר סטרומבולי תצפו בהר געש מתפרץ ממרחק בטוח. ניתן לטפס לפסגתו של ההר, טיפוס של כשעתיים מהנמל הראשי עד לקו ה-400 מטר, הביא אותי לנקודה המומלצת לצילום ההתפרצויות של ההר –
לאחר השקיעה, גוונים של כתום ניתזו מתוך העשן הנפלט מאחד המכתשים ומרבית המטיילים שטיפסו על ההר באו על סיפוקם. נשארתי על ההר עד אחרי חצות, היו שלבים בהם ההר התכסה בעננים. כשנותרתי לבדי על ההר רוחות חזקות הסיטו את העננים מהפסגה, השמים השחורים נתמלאו כוכבים, ההתפרצויות התדירות הפכו למרהיבות, סלעים בוערים, התגלגלו ב-"דרך האש" והצלחתי לצלם מספר תמונות בחשיפה ארוכה.

הר געש סטרומבולי

הר הגעש סטרומבולי מתפרץ. צילום: עינב ברזני

ירח מלא האיר לי את הדרך חזרה לישוב השקט והחשוך ב-2 לפנות בוקר, כשעברתי בין הבתים הלבנים של הישוב סטרומבולי חשבתי לעצמי שזה לא פחות ממדהים, שחיים כאן אנשים באופן קבוע לצד הר געש שמתפרץ כבר 2000 שנה.

 

הר געש סטרומבולי

הר הגעש סטרומבולי מתפרץ. צילום: עינב ברזני

 

הר געש סטרומבולי

התפרצות לעת ליל. צילום: עינב ברזני

לאתר הבית של הצלם עינב ברזני
ליצירת קשר – einav51@gmail.com

 

5 אירועי עצמאות לכל המשפחה שאסור לכם לפספס!
צלם הטבע עינב ברזני במסע על כביש 1 קליפורניה
יומן מסע מרהיב במסאי מארה – קניה

זיקוקי דינור של הטבע: התפרצויות הרי געש בסיציליה
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים