אין ספק שעישון הוא דבר מזיק באופן כללי וגם בהריון. למעשה, עישון הוא אחד מגורמי הסיכון החשובים ביותר בהריון שניתן להשפיע עליהם ובכך להפחית את הסיכונים.

עישון בהריון הוא תופעה נפוצה, כ- 10% מהנשים מעשנות בהריון, הקשורה למספר סיבוכים כמו הפלות, לידה מוקדמת, עיכוב בצמיחת העובר, מות עובר בתוך הרחם ומוות בעריסה.
הסיבה לכך שעישון מזיק לעובר קשורה לכמה מנגנונים כמו הפחתה בכמות החמצן העוברת דרך השליה לעובר, רעילות של הניקוטין עצמו, וכמובן חומרים רעילים רבים נוספים הנמצאים בעשן הסגריות.

השליות של נשים מעשנות הן שליות רגישות ופגיעות יותר, שכן עשן הסיגריות יכול להשפיע גם על התכווצות כלי הדם המספקים דם לשליה. בנוסף, עישון לפני הלידה ובוודאי לפני ניתוח קיסרי, מסכן גם את האמא מבחינה נשימתית.

אז מה עושים? אם את בהריון – זה ממש הזמן להפסיק לעשן:
השלב הראשון במציאת פתרון הוא מודעות ובקשת עזרה, להבין שהעישון יכול להזיק לאם ולעובר ולבקש עזרה בהפסקת העישון.
לאחר שהאם מקבלת את ההחלטה להפסיק לעשן, אם היא מרגישה שאינה יכולה לעשות זאת בכוחות עצמה – יש כמה אפשרויות שיכולות לעזור לה: יש תוכניות תמיכה והפסקת עישון על ידי גופים פרטיים או ציבוריים, שמשלבים תמיכה פסיכולוגית ושימוש בתכשירי עזר להפחתת ההתמכרות.
כמובן שיש תכשירים שעוזרים להפסקת עישון הכוללים גם תכשירים של רפואה משלימה וגם תרופות של ממש ואפילו כאלה המכילות ניקוטין בכמות קטנה.

במקביל לטיפול התרופתי, יש גם טיפול התנהגותי שיכול מאד לעזור, והוא בעצם מלמד איך להתמודד עם המצבים שבאופן אוטומטי גורמים לנו לרצות סיגריה. ניתן לקבל הפניה לתוכניות גמילה שונות וטיפול התנהגותי במרפאת האם או באמצעות פניה לאגודה למלחמה בסרטן.

אבל העיקר הוא ההחלטה להפסיק. ניתן להיעזר בחברים ובמשפחה לקבלת תמיכה ועזרה במאבק הזה, וגם אם זה קשה בהתחלה – זה נעשה קל יותר בהמשך.

באשר למחשבה שהלחץ הנפשי הנגרם כתוצאה מהפסקת העישון עלול בעצמו להזיק, אין לדבר בסיס מדעי והלחץ כתוצאה מהגמילה הוא זמני בלבד וחולף ולכן אין ספק שעדיף להפסיק מאשר לעשן ולהירגע…

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Theme developed by ThemeStash - Premium WP Themes and Websites