להיות פופאי: שילובים מומלצים של תרד במנות ובתבשילים 3

מאת אוראל קמחי

מי לא זוכר את פופאי המלח שהיה אוכל תרד ותוך שניה הופך חזק?! מה שרובנו לא יודעים זה שהסדרה התבססה על מחקר שפורסם והתוצאה המרכזית שלו היתה שבתרד יש המון ברזל. כעבור מספר שנים התגלה שהמחקר אומנם נכון אבל היתה שגיאה בפרסום שלו ונוסף לערך הברזל בתרד אפס אחד מיותר שהכפיל פי עשר את תוצאות המחקר . עם זאת, עדיין יש בתרד הרבה ברזל ובטח שאם לא אוכלים בשר אז הגוף  דורש אותו.

אם כבר הזכרתי תוכניות מהילדות, אני  גם  זוכר את "יו – יו" בובת הגרב מ"פרפר נחמד", שלא היה מוכן לאכול את קציצות התרד של אפי למרות שהיא הלכה וקנתה, קצצה, אידתה וטיגנה  – הוא פשוט לא היה מוכן לאכול אותן, אבל בסוף הוא פשוט טרף אותן. מוסר ההשכל: כמו כל דבר בחיים, הכל זה עניין של טעם. אז אני אנסה לעזור לכם קצת לשנות את טעם התרד או לפחות טיפה לטשטש אותו. ה"בריחה" הראשונה שלי תהיה לעשות קציצות של תרד עם בצל מטוגן וגבינת פטה טובה, אבל אציין שכשמערבבים מוצרים עם ברזל ומוצרים עם סידן אחד עם השני, אז הברזל נספג פחות טוב כי הוא מתחרה עם הסידן על מקומו בגוף, ולכן כשנרצה לאכול משהו ושהברזל שבו ייספג בגופנו אז לא נאכל אותו עם מוצרים שמכילים סידן אלא עם מוצרים שמכילים ויטמן סי שעוזר לספיגה ולהטמעת הברזל בגופנו.

אז מה נכין עם התרד שלנו? סלט. סלט קליל שמכיל בתוכו הרבה ברזל מלבד התרד. ניקח תרד טרי, אפשר אפילו בייבי תרד שהוא עדין יותר גם במרקמו וגם בטעמו, חסה חתוכה גס שגם עשירה בברזל, סלק לא מבושל פרוס דק דק, אגוזי מלך קלויים וקצוצים גס, פלפל אדום חתוך לרצועות ורוטב על בסיס של מיץ תפוזים סחוט טרי, שמן זית, כף טחינה גולמית, מלח, פלפל מעורבבים היטב יחד והנה מתקבל סלט טעים, מרענן ועשיר בברזל.

מעבר לכך אפשר להתקדם לאט לאט כשתתרגלו לטעמו הדומיננטי ולעיתים המריר של התרד  ופשוט להוסיף אותו למרק, קדירה או נזיד עשיר כחלק קטן ביחס לשאר הסיר. להקפיץ אותו ואז להכין ממנו חביתה או להוסיף אותו לכריכים ובאמת שכמעט לכל דבר.

 

להיות פופאי: שילובים מומלצים של תרד במנות ובתבשילים
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים