ואם היום לא בא לי… 4

אין לכם זמן להתאמן כל יום? ד"ר רחלי ווילף מירון תראה לכם שאפשר גם אחרת

איך אפשר להשיג 150 דקות פעילות גופנית בשבוע, כל שבוע, כדי לשמור על הבריאות? נוסחת הקסם המוכרת והוותיקה היא  30X5: 30 דקות כל פעם, לפחות 5 פעמים בשבוע.  זה נשמע מושלם, למשל "כל יום מתאמנים חצי שעה ובששי שבת נחים". אבל מה לעשות שלא לכולם זה מתאים?  כך למשל, ביומן של אמא עסוקה לשלושה ילדים קטנים שגם עובדת במשרה מלאה ולפעמים גם צריכה לדאוג להוריה המבוגרים, או של גבר שעובד סביב השעון, אי אפשר לדחוף אפילו סיכה, שלא לדבר על יציאה לאימון גופני, במהלך השבוע.

אז מה עושים? מוותרים מראש? ממש לא!!!

מחקר חדש שהתפרסם בירחון הבריטי לרפואת ספורט בינואר 2017 ניתח נתונים שנאספו במשך 18 שנים על 63,000 נבדקים, בני 40 ומעלה. החוקרים הגדירו "לוחמי סוף שבוע" (weekend warriors) את המתאמנים שהגיעו ל-150 דקות מצטברות בשבוע של מאמץ בינוני (דוגמת הליכה מהירה) או 75 דקות שבועיות של מאמץ גדול דוגמת ריצה, ועשו זאת "רק" 1-2 פעמים בשבוע. המתאמנים ה"רגילים" השיגו את אותן דקות ב-3 או יותר אימונים בשבוע.

מתברר כי היה הבדל לא גדול בין לוחמי סוף השבוע למתאמנים הסדירים בהורדת הסיכון למות ממחלות לב וכלי דם, סרטן, או כלל הסיבות גם יחד.

נתון מעודד נוסף מהמחקר: אלו שהתאמנו – גם אם לא השיגו את 150 (או 75) הדקות השבועיות, זכו לרווחים בריאותיים ניכרים בהשוואה לאלו שלא עשו שום פעילות גופנית.  חשוב לזכור את הנתון הזה: עדיף לעשות משהו על "לא כלום" וזה לא בבחינת "אם אני לא יכולה להגיע ליעד של 150, אוותר מראש"…

יחד עם זאת, חשוב להדגיש כי ההמלצה להתאמן "כל יום או כמעט כל יום" היא עדיין ההמלצה המובילה, משתי סיבות: היא קשורה עם סיכון נמוך יותר לפציעות שריר שלד; היא משיגה תוצאה טובה יותר של גורמי הסיכון הרפואיים – לחץ דם, רמת שומנים בדם, איזון הסוכר ומדדי דלקת – בהשוואה ללוחמי סוף השבוע. לוחמי סוף השבוע מרוויחים הפחתה של גורמי הסיכון בהשוואה לאלו שלא מתאמנים – אבל לא במידה שמשיגים המתאמנים הסדירים.

 shutterstock_562075621

טיפים ללוחמי סוף שבוע

  • אמא עסוקה? צאי ביום ששי ל-45 דקות שחיה מהירה וביום שבת ל-30 דקות. כך צברת 75 דקות בעצימות גבוהה.
  • יש לך רק יום אחד? צא לרכיבת אופניים רגועה של שעתיים וחצי.
  • יש לך זמן מוגבל ואתה אוהב לרכב ולרוץ? שלב 30 דקות ריצה ביום ששי ו-45 דקות ספינינג ביום שבת.

via GIPHY

ד"ר רחלי ווילף מירון הנה מומחית לרפואת ילדים ומינהל רפואי ומרצה בכירה בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב.

 

לצפייה בתכנית רק בריאות

ואם היום לא בא לי…
4.5 (90%) 4 votes

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים