למה חשוב לאכול לפני אימון גופני?
אכילה נכונה לפני אימון חשובה מאוד על מנת שנוכל לבצע אימון חזק וטוב יותר. תזונה מתאימה, מאפשרת לנו להגיע לאימון מלאים באנרגיות, אך יחד עם זאת, קלים וללא תחושת כבדות בבטן. חשוב מאוד לדעת מה אוכלים לפני אימון – גם מבחינת סוג המזון וגם מבחינת התזמון שלו.

איזה מזון נותן לנו אנרגיה להפעיל את השרירים?
התשובה היא פחמימות כמובן. פחמימות הן אב המזון העיקרי שמספק אנרגיה זמינה לגוף בזמן פעילות. למעשה פחמימות הן סוכר, וצריך לעשות הפרדה בין פחמימות פשוטות, המורכבות מחד סוכר או דו סוכר, נספגות מהר בגוף וגורמות לעלייה מהירה בסוכר בדם, לבין פחמימות מורכבות, המורכבות משרשראות ארוכות יותר של סוכרים וסיבים ולגוף לוקח זמן לעכל אותן.
אכילה נכונה של פחמימות לפני פעילות גופנית תאפשר למלא בגוף את מאגרי הגליקוגן (המספקים את האנרגיה). מילוי המאגרים ייתן לגוף עד שעה וחצי של פעילות ללא צורך באכילה נוספת תוך כדי.
אם האימון מתרחש במהלך היום ולא מוקדם בבוקר, מומלץ על אכילה בשני שלבים.
בשלב הראשון: שלוש עד ארבע שעות לפני אימון – לאכול ארוחה גדולה יחסית המכילה פחמימות מורכבות (כמו: אורז מלא, בטטה, פסטה מחיטה מלאה) בשילוב עם חלבון (כמו: חזה עוף, טונה, ביצה, גבינות). מומלץ להמעיט בכמות השומן כיוון שהוא גורם לתחושת כבדות ומלאות.
בשלב השני: חצי שעה עד שעה מתחילת הפעילות – מומלץ לאכול מנה אחת עד שתי מנות פחמימה פשוטה, הנספגת מהר בגוף ונותנת לו את האנרגיה הדרושה לאימון (כמו: פרוסת לחם לבן עם כפית ריבה או דבש, שני תמרים יבשים, או מנת פרי כדוגמת בננה, תפוח, אגס).

האם גם בבוקר צריך לאכול משהו לפני אימון?
התשובה היא חד משמעית כן! חשוב לא להתחיל אימון על בטן ריקה ומאגרי אנרגיה מדולדלים. למעשה, הגוף נמצא במצב של צום אחרי הלילה ואין לו אנרגיה זמינה לפעילות השרירים.
לפני אימון בוקר מומלץ לאכול שני תמרים יבשים, פרוסת לחם לבן עם כפית סילאן, דבש או ריבה, כוס קורנפלקס פשוט, או בננה. לא מומלץ לפתוח את הבוקר לפני אימון עם עוגיה, או קרואסון.
פעילות גופנית בבוקר תורמת להעלאת רמות הריכוז והאנרגטיות במהלך היום ולחילוף חומרים.

מומלץ לקרוא גם:

סובלים מחולשה למתוקים? הדיאטנית נותנת לכם טיפים ותחליפים בריאים וטעימים

 המלצה של דיאטנית: שינויי התזונה לסובלים מרמת סוכר גבוהה בדם

המלצה של דיאטנית: מה צריך לאכול לפני אימון גופני?
3.5 (70%) 2 votes

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים