מאת ויקטור גלוגר

בואו נעשה סדר! טארט היא מילה צרפתית, פאי היא מילה אנגלית וקיש היא מילה צרפתית שמקורה בשפה שמדברים בחבל אלזס שבצרפת. שלושתם לפעמים כל כך דומים עד כדי כך שהגבולות ביניהם מטשטשים.

קיש, מקורו באלזס והוא בא מהמילה "קוחה" שפירושה עוגה או מאפה. הקיש תמיד עשוי תמיד מתחתית של בצק פריך , עם מילויים שונים כמו גבינה ובייקון שידוע בשם "קיש לוריין", ירקות כמו כרישה, בצל, פטריות או דג מעושן, כשהכל מחובר עם קרם ביצים וזה תמיד מלוח. הקיש בדרך כלל אפוי בתבנית עגולה אם כי לעיתים גם מלבנית.

הפאי, שמקורו מאנגליה, יכול להיות מתוק או מלוח והבצק יכול להיות פריך או בצק עלים ויכול לשמש כתחתית או ככיסוי מעל המלית. ישנם פאים של פירות למיניהם, של בשרים למיניהם כמו ארנב, עוף או אפילו חלזונות, ישנם פאיים של תפוחים, חבושים, תותים וכו'.

ואחרון חביב הוא הטארט. הטארט הוא בעצם מאפה עם תחתית של בצק עלים, פריך או סבלה שבדרך כלל נושא מעליו מילויים שונים של ריבה, קרמים כמו פטיסיאר, מרנג או רויאל אפוי ומעליהם פירות כמו תפוחים אפויים, בדרך כלל ביחד עם הבצק, ופירות כמו פירות יער או תותי שדה מונחים מעל הבצק האפןי עם המלית, ללא בישול.

לפעמים הגבולות הם דקים ותמצאו מתכונים כמו טארט פטריות שזה גם קיש פטריות ובשני המיקרים זה בעצם נכון לקרוא להם כך.

תכנים נוספים של ויקטור גלוגר

מה ההבדלים בין טארט, קיש ופאי?
4 (80%) 1 vote

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים