הר תבור הוא אחד מהמקומות החשובים בהיסטוריה הארצישראלית, אנחנו פה בעיקר בגלל הטבע המטריף

מאת: שילהב צור
מנכ"לית חברת "בשביל הכיף"

 

השבת נצא אל מסלול חורף עשיר בטבע ונוף שמחכה לנו על שביל הפסגה בהר תבור, טיול מעולה גם לקטנטנים.

היסטוריה עתיקה ומגוונת התרחשה על הר תבור ובסביבתו ולשלושת הדתות יש זיקה חזקה אליו.
ההר הוא סמל לדו קיום בין הדתות הבא לידי ביטוי בימינו אנו בחיים המשותפים והשלווים בין כפר תבור, דבורייה ושבלי השוכנים למרגלותיו יחד עם המבנה הנוצרי החשוב אשר שוכן על פסגתו – הכנסיה הפרנציסקנית הידועה גם ככנסיית ההשתנות של ישו. על-פי הברית החדשה על ההר קיבל ישו תוקף להיותו בן האלוהים בעודו בוהק ומשוחח עם משה רבנו, אליהו הנביא ודמויות מהנצרות.

כנסיית ההשתנות על פסגת הר תבור

כנסיית ההשתנות על פסגת התבור. צילום: shutterstock

איך מגיעים?
העלייה להר תבור היא דרך אחד מהיישובים שלמרגלותיה – דבוריה או שבלי, לשם כך יש לנסוע על כביש 65 ולפנות ימינה בשבלי אם באתם מצפון או שמאלה לדבוריה אם הגעתם מדרום. בסוף העלייה המפותלת תגיעו אל חניה הממוקמת ליד הכנסיה.

נוף מהר תבור

פנורמה של הנוף הנשקף מהתבור. צילום: green slash \ CC BY-SA 3.0

 

המסלול
שביל הפסגה הינו מסלול מעגלי וקליל על פסגת ההר ואורכו כ-2.5 ק"מ. נקודת ההתחלה והסיום של המסלול היא כנסיית ההשתנות הסמוכה לחניה, כדאי מאוד לפני או אחרי המסלול לבקר במרפסת הדרומית בה תוכלו לצפות בנוף עוצר הנשימה של מורדות הר תבור. בתוך הכנסיה תוכלו למצוא פסיפס שבו מגולל סיפור ההשתנות של ישו (לכנסיה יש להכנס בלבוש צנוע ובשבתות היא סגורה בין 12:00-14:00).

על מנת להתחיל את המסלול נחזור על שביל הגישה לכיוון החניה, אחרי שער האבן המרשים תגיעו לשביל עפר הפונה שמאלה, השביל עם סימון השבילים השחור וחוצה ישראל. שביל הפסגה הקסום עובר תחת חורש עשיר המורכב מעצים רבים ושונים, תמצאו בו פינות חמד ירוקות, מערה קדומה ולאורך כל הדרך גם תוכלו לחזות בנוף מהפנט הצופה אל עבר הגליל התחתון, הכנרת והגולן. ביום עם ראות טובה תוכלו לראות את פסגתו המושלגת של החרמון.
בסיום הדרך המעגלית תגיעו חזרה לכנסיה, שימו לב שישנם פיצולי שבילים היורדים את ההר, הקפידו להמשיך עם סימון השבילים השחור.

פרות על מורדות הר תבור

פרות רועות בין העצים במורדות ההר. צילום: shutterstock

זהו, אתם מוכנים לכבוש את הפסגה. קחו בחשבון שהטמפרטורות בחורף בשעות הבוקר על ראש ההר הן קרירות מאוד ולכן כדאי לא לתכנן פיקניק לפתיחת הטיול אלא להתחיל ישר את המסלול בהליכה לחימום השרירים, מאוחר יותר פרסו שמיכה, תביאו כדור מהאוטו ותעשו ארוחת צהריים איכותית.

 

מדוע שותקים הנזירים? טיול ואגדה בלטרון
מסלול קליל וכיפי ליד פלמחים
זכרון יעקב למתחילים: המסלול הבסיסי בעיירה המופלאה

 

טיול לשבת: לכבוש את פסגת התבור עם כל המשפחה
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים