דגל אדום – בני הנוער בישראל אינם חיים בריא 5

בארצות הברית ובריטניה מתפרסמות בשנים האחרונות תחזיות קודרות, לפיהן הצעירים של היום הם הדור הראשון  שלא יחיה יותר שנים מהוריו. ד"ר רחלי ווילף-מירון מסבירה למה זה יקרה

יש את מי להאשים?

האצבע המאשימה מופנית אל "תרבות בטטות הכורסא" או לירידה ברמת הפעילות הגופנית והכושר הגופני, כמו גם הרגלי התזונה הלא בריאים, של ילדינו.

זה בעולם… אבל בישראל, שנהנית ממזג אוויר טוב לפעילות בחוץ רוב עונות השנה, סביבה בטוחה יחסית למשחקים בחוץ ותזונה ים תיכונית קלה להשגה, המצב בוודאי טוב יותר?  אז זהו, שלא!! ממש לא!

מחקר בינלאומי, שכלל גם את ישראל, בקרב ילדים בכיתות ו', ח' ו- י', ובו שאלות מחקר זהות לכל המדינות מאפשר לנו לדעת את המצב אחת למספר שנים וכן להשוות את ישראל למדינות אחרות. בסקר האחרון, שנערך בשנת 2014, מצאנו כי בני הנוער שלנו "מככבים" ביושבנות (אורח חיים יושבני) ומדורגים נמוך מאד ברמת הפעילות הגופנית שלהם. יש מקום לשיפור גם בהרגלי התזונה שלהם.

במילים אחרות – אלה המספרים

29% מבני הנוער צופים בטלוויזיה 4 שעות או יותר ביום לימודים רגיל, שזה המקום השני הגרוע.

אחד מכל ארבעה תלמידים משתמשים במחשבים למשחקים, צ'אטים, גלישה באינטרנט או שיעורי בית, 4 שעות ביום או יותר בזמנם הפנוי ביום לימודים רגיל  – המקום הרביעי הגרוע.

41% מדווחים כי בזמנם הפנוי, מחוץ לבית הספר, הם מבלים בישיבה 4 שעות ומעלה ביום – לצפיה בטלוויזיה, נסיעה ברכב, או הכנת שיעורים. השיעור עולה עם הגיל עד ל-53% בכיתה יוד.

ישראל מדורגת במקום הראשון, הגרוע ביותר, בין 41 מדינות באחוז התלמידים שלא עמדו בשבוע האחרון ביעד המומלץ של 60 דקות פעילות גופנית מצטברת ביום. המצב מחמיר עם הגיל – בכיתה יוד, רק 10% מהבנים ו-5% מהבנות עמדו ביעד.

רק מחצית התלמידים אוכלים ארוחת בוקר בכל יום באמצע השבוע – פחות מחבריהם בעולם. אחד משלושה שותה משקאות ממותקים לפחות פעם ביום – יותר מחבריהם בעולם. רק אחד מחמישה אוכל פירות וירקות יותר מפעם אחת ביום.

ילדים מחשבים בלוג רחלי

מהי המשמעות של הנתונים?

כל ההתנהגויות הללו קשורות זו בזו: הזמן שבני הנוער מבלים מול המחשב ומול הטלוויזיה בא לעתים קרובות על חשבון פעילויות אחרות, כמו פעילות גופנית, ועל חשבון דפוסי תזונה תקינים. זה מקור לדאגה, כי אנו יודעים שבני נוער שעוסקים בפעילויות פנאי כמו ספורט,  חוגים ופעילויות אחרות מחוץ לבית הספר מפגינים השגים גבוהים יותר בלימודים ובריאות נפשית טובה יותר – הם סובלים פחות מלחץ, חרדה ודיכאון. אנו יודעים גם שמי שרכש הרגלי התנהגות בריאים בגיל הצעיר – יש סיכוי גדול יותר שיחיה בריא גם כאדם בוגר.

מילה אישית

כרופאת ילדים ומתבגרים הנתונים הללו מטרידים אותי במיוחד. אנו רואים היום בני נוער עם מחלות כמו יתר לחץ דם וסוכרת, שלא חלמנו אפילו לפגוש לפני 20 ו-30 שנים, כאשר סיימתי את בית הספר לרפואה. המחלות הללו זכו כבר לכינוי "מחלות סגנון חיים",  כלומר, כאלה שנגרמות ע"י בחירה בסגנון חיים לא בריא. אין ספק שהנתונים הללו הם קריאה לפעולה לכולנו – רופאים, צוות חינוכי והורים.

 

ד"ר רחלי ווילף מירון הנה מומחית לרפואת ילדים ומינהל רפואי ומרצה בכירה בפקולטה לרפואה של אוניברסיטת תל אביב.

 

דגל אדום – בני הנוער בישראל אינם חיים בריא
4.3 (86.67%) 3 votes

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים