ידוע שטחינה נחשבת לאחד המאכלים הבריאים. מה יש בה?

התזונאית הקלינית הדס רק צימרמן מסבירה מה הטחינה מכילה ואיזה שומנים יש בה

הטחינה היא אחד המאכלים הנפוצים במטבח הישראלי. מדוכן הפלאפל ועד למסעדות גורמה, וכמובן בבית אפשר למצוא אותה בכל ארוחה ובהרבה מתוכנים. כפי שציינת, טחינה שייכת לקבוצת השומן, אך צריך לעשות סדר מכיוון שקיימים כמה סוגים של שומן. באופן כללי, כל חומצות השומן בנויות משרשראות של פחמן. השוני ביניהם נובע מהקשרים בין הפחמנים בשרשרת:

הסוג הראשון הוא שומן רווי – שהוא מורכב משרשרת של פחמנים ללא קשרים כפולים והם "רווים" באטומי מימן – ומכאן השם "חומצת שומן רוויה". שומן רווי מגיע מהחי –מחמאה, בשר, חמאת קקאו ורצוי לצמצם בצריכתו, כיוון שהוא גורם לעלייה ברמות הכולסטרול הרע בדם.

הקבוצה השנייה – היא השומן הבלתי רווי – אם קיים בשרשרת קשר כפול אחד בין הפחמנים, חומצת השומן נקראת "חומצת שומן חד בלתי רוויה", ואם קיים יותר מקשר כפול אחד בין הפחמנים זה נקרא "חומצת שומן רב בלתי רוויה".

הטחינה שייכת לקבוצת החד בלתי רווי – קבוצה זו מסייעת להעלות את רמת הכולסטרול הטוב בדם, ומכאן מפתיחה מחלות לב וכלי דם.

ואכן, כפי שציינת הטחינה נמצאת בקבוצת "השומן הטוב", אך היא באמת מכילה הרבה קלוריות.

ואם אנחנו רוצים לצרוך טחינה, חשוב להבחין בין שני סוגים:

טחינה גולמית רגילה – טחינה שעשויה מגרגרי שומשום קלויים וקלופים, והסוג השני : טחינה גולמית משומשום מלא – המכיל גרגרי שומשום שלא עברו תהליך קילוף. הטחינה העדיפה מפני השתיים היא המלאה.

אז מה כל כך בריא בטחינה משומשום מלא ?

קודם כל חומצת השומן – כפי שציינתי היא שייכת לקבוצת השומן החד בלתי רווי, שמסיע להעלות את הכולסטרול הטוב, ומונע מחלות כלי דם ולב.

דבר נוסף – הסיבים התזונתיים, הטחינה המלאה, מכילה כמות גדולה של סיבים תזונתיים המגיעים מקליפת הגרעין. אותם סיבים מסייעים לפעילות תקינה של מערכת העיכול ולהפחתת ספיגת הכולסטרול.

כמו כן – הטחינה המלאה מכילה כמות גדולה מאוד של סידן – פי ארבע לעומת טחינה רגילה!.

וכן מינירלים נוספים כמו ברזל, זרחן מגנזיום ואבץ.

לגבי כמות הקלוריות שבטחינה

כף של טחינה גולמית מכילה בין תשעים למאה עשרים קלוריות תלוי בנדיבות הכף שלך. זוהי כמות קלוריות לא מבוטלת, ועצם העובדה שהיא שומן טוב לא אומר שהיא לא תגרום לעלייה במשקל, ולכן הייתי שמה לב לכמות הטחינה שאת אוכלת ביום – ומגבילה אותה לשלוש ארבע כפות בהתאם לתפריט מאוזן. הטחינה היא אכן מאוד בריאה, אך אינה מוצר דיאטטי.

אולי יעניין אתכם:

להתמיד בתזונה בריאה לאורך זמן

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Theme developed by ThemeStash - Premium WP Themes and Websites