בנוסף ליתרונות הסביבתיים של הבנייה הירוקה, יש לה גם יתרונות משמעותיים בחיסכון על ההוצאות השוטפות שלנו – כמו חשבונות החשמל והמים, בעזרת ניצול המשאבים הקיימים.

שרית וינו-אלעד פוגשת את אדר אזנקוט, מנכ"ל כרומגן, מערכות מים סולאריות, שמספר על חידושים בתחום חימום המים – הוא מציע שימוש במערכת דיגיטלית חכמה וחסכונית, שפועל על עיקרון של דוד שמש, בנוסף למחשב בקרה. בין היתר, המערכת מראה על הצג שלה את כמות המים החמים ולכמה מקלחות הם מספיקים. ניתן לתכנת את המערכת כך שתכין את כמות המים החמים הרצויה לשעה מסוימת – ראשית תוך ניצול אנרגיית השמש, ולאחר מכן לפי הצורך – גם תוך שימוש בחשמל.

כמות גדולה מהמים שאנחנו צורכים מופנית למערכת ההדחה של בתי השימוש. כיום ניתן להתקין מערכת הדחה בוואקום שיכולה לחסוך הרבה מים וכסף. יוסי ארואטי, מנכ"ל ווטר-לו, מספר על מנגנון ההדחה הקיים, שצורך בכל הדחה כ-6-7 ליטר של מים נקיים, לעומת חצי ליטר בלבד במערכת הדחה בוואקום. במערכת החדשנית האוויר הוא זה שמשנע את הפסולת במערכת הצינורות, במקום המים. התקנת המערכת יכולה להיעשות גם בבתי שימוש קיימים, והיא גם מייתרת את הצורך בניאגרה.

ניתן לחסוך חשמל רב תוך הדלקת תאורה רק כשיש בה שימוש. מערכת חכמה לכיבוי ולהדלקת חשמל שמבוססת על חיישני נוכחות מאפשרת הדלקת תאורה רק כשיש בה צורך, והיא מתאימה לחניונים, אבל יש מערכת ייחודית לדירות מגורים. משה פרומברג, מנכ"ל חברת מ.י.ל.א, מדגים כיצד המערכת מזהה נוכחות של אדם, ומדליקה את האורות וגם את המזגן עם הכניסה לחדר, וגם לא שוכחת לכבות אותם ביציאה.

שרית פוגשת את ליאור הרץ, סמנכ"ל שיווק ומכירות, אקווה רימט, שמספר לה על דרך למניעת דליפות מים (גם בניאגרה), וכן מניעת נזקים כתוצאה מהצפות. המערכת החכמה מזהה באמצעות חיישנים נוכחות במרחב הדירה או המשרד, ולאחר זמן קבוע – מנתקת את אספקת המים למקום. בחודשים הקרובים תצא מערכת לבקרת מים המיועדת לדירות מגורים.

בנוסף לפן העיצובי, חיפויים לקירות חיצוניים יכולים לשפר את הבידוד התרמי והאקוסטי ובכך לחסוך בהוצאות החשמל. גיא שמר, מנהל תחום אקווה פאנל, "אורבונד", מארח את שרית בבית שנבנה בשיט של בנייה קלה בשילוב לוחות צמנטים. הבידוד התרמי והאקוסטי גבוה הרבה יותר מאשר בבית בבנייה קונבנציונלית, ועמידות הקירות – שווה לזו של בית רגיל. הלוח החיצוני הוא לוח צמנט, החיפוי הפנימי הוא קיר גבס, וביניהם – צמר זכוכית או צמר סלעים המבטיחים בידוד מרבי. הגימור של החיפוי החיצוני יכול להיות טיח, שפריץ, צבע או אריחים. התקנת הקירות מהירה מאוד, והגמישות לעריכת שינויים במבנה בעתיד – גבוהה. משקל המערכת – הוא 20% ממשקל של קירות קונבנציונליים מה שמקל על התכנון והבנייה, וחוסך כמות עצומה של חומרי גלם.

מי שגר בבית שנבנה לפני שנת 1980 יכול להצטרף לתכנית תמ"א 38, ולשפץ את הבית ואת התשתיות שיפוץ מקיף, כולל חיזוק המבנה והתאמתו לתקן נגד רעידות אדמה. רפי אשמי, בעלים של "פאר בילדינג", מספר על התכנית, ובמסגרתה קבלן מחזק ומשפץ את המבנה ואת התשתיות שלו תוך הרחבתו והוספת דירות נוספות. אפשרות נוספת במסגרת התכנית היא הריסת הבניין ובניית בניין חדש במקומו. כשפונים ליזם ניתן בהחלט לדרוש ממנו לעמוד בתקנים של בנייה ירוקה, וכך לתרום לסביבה ולחסוך באנרגיה ובכסף.

 

פרקים נוספים של המדריך לבנייה ירוקה

המדריך לבנייה ירוקה – פרק 2
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים