הצילו: עכבישים מסוכנים – כך תזהו אותם ותנהגו במקרה של עקיצה 14

מזג האוויר מתחמם, וזה הזמן להיות לזכור שעקיצות של עכבישים בישראל שכיחות יותר בעונת הקיץ. גם בקיץ הזה, רוב העכבישים שתפגשו, אינם מסוכנים כלל, אך חשוב שתהיו עירניים לדווקא אלה שמהם כן צריך להיזהר. ישנם שני סוגי עכבישים מסוכנים לאדם השכיחים בישראל והם:

ששן חום (שנקרא גם ארסן חום)

הששן החום הוא עכביש ארסי הנפוץ באזור הים התיכון, כולל ישראל. לששן החום יש שש עיניים, גודלו מתחיל מ- 2.5 סנטימטרים, כולל הרגליים, ויכול להגיע גם ל-7 סנטימטרים.
צבעו של הששן חום והוא פעיל בעיקר בשעות החשיכה. במהלך היום הששן החום נוהג להתחבא במקומות חשוכים וחי, לרוב, בתוך בתים (מתחת לרהיטים, בחריצים בקירות או בתוך ארונות).
הששן החום נושך רק אם הוא מרגיש מאוים, ונשיכתו גורמת לתגובה מקומית בעור. לעתים עלול להיגרם נמק במרכז העקיצה, שיכול להתפתח לכיב עמוק עם נזק רקמתי, וגודל האזור הנגוע יכול להגיע גם ל- 20 ס"מ.
לכן, אם ננשכתם על ידי ששן חום – פנו לקבלת טיפול רפואי. הטיפול בנשיכת ששן חום הוא לפי מידת הפגיעה – טיפול מקומי או טיפול תומך כשיש מעורבות מערכתית.
9679284026_2db3992e96_b

אלמנה שחורה
הוא מין של עכביש, הידוע בשל הרעל העצבי המסוכן שלו. המין נפוץ באזור הים התיכון כולל ישראל, מספרד במערב ועד מרכז אסיה במזרח.
האלמנה השחורה היא עכביש בצבע שחור מבריק, עם או בלי נקודות אדומות על הגוף (תלוי בגיל של האלמנה), שגודלו כ- 4 ס"מ. עכביש זה נמצא לרוב מחוץ לבתים ועקיצתו גורמת לתגובה מערכתית קשה הכוללת כאבי שרירים, בטן, גב וחזה. במקרים קשים יופיעו גם דופק מואץ, עליה בלחץ הדם, הזעה, בחילות והקאות.
גם במקרה של עקיצת אלמנה שחורה, הטיפול תלוי בחומרת התגובה וכולל טיפול מקומי באזור העקיצה, טיפול תומך, ובמקרים קשים מתן של נסיוב נוגד ארס. אם נעקצתם – פנו לקבלת טיפול רפואי, ושם כבר ידעו מה הטיפול הנכון בשבילכם, על פי חומרת העקיצה.
shutterstock_96347138

נעקצתם: מה עושים?
במידה ונעקצתם על ידי עכביש, מומלץ לשטוף את האזור במים ובסבון, לקררו באמצעות קרח ולפנות לקבלת עזרה רפואית. כדאי לצלם את העכביש כדי לסייע לרופאים לבחור בטיפול הנכון, הכולל גם חיסון לטטנוס למי שאין חיסון עדכני.

הצילו: עכבישים מסוכנים – כך תזהו אותם ותנהגו במקרה של עקיצה
4.8 (96.67%) 6 votes

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים