קיצור תולדות הזמן: כיצד קובעים את זמן האפיה המתאים? 0

מאת אסף בייקר

זמני אפיה הם דבר חשוב מאוד אבל ממש לא משהו קבוע. אף אחד לא יכול לקבוע זמן אפיה מדויק למאפה מסויים וזאת מכיוון שכאשר מישהו מודד זמן אפיה הוא מודד את האפיה בתנור מאוד מסויים, עם יכולות מאוד מסויימות. אפילו ברמת חומרי הגלם, הוא משתמש בחומרי גלם מסויימים שמגיבים לחום בצורה שונה מחומרי גלם שונים שאחרים משתמשים בהם ולכן קשה מאוד להגיד במדוייק כמה זמן ייקח למאפה מסויים להיות מוכן ואפוי. יכול גם להיות שאנשים מעדיפים מאפה מסויים אפוי יותר או פחות, גם העדפה אישית נלקחת כאן בחשבון. בצרפת לדוגמא שפים אוהבים דברים אפויים הרבה יותר מאשר בישראל.
כשאני מכניס משהו לתנור ותלמידים שלי תמיד שואלים ״כמה זמן?״ אני אומר ״עד שמוכן״! אנחנו לא יכולים לדעת במדויק כמה זמן יקח אבל אנחנו יכולים לשער את מינימום הזמן שזה ייקח.
אם נחליט על מינימום זמן שבסופו המאפה עשוי להיות מוכן, נבדוק את המאפה ונראה שהוא לא מוכן אנחנו יכולים להוסיף זמן: שתי דקות, ארבע דקות, עשר דקות… צריך ״לדבר״ עם המאפה ועם התנור ולהחליט כמה זמן הם צריכים. לגבי רב סוגי העוגיות, לדוגמא, אני יודע שייקח להן לא פחות מ – 11 דקות אפיה בתנור הביתי שלי בחום של 170 מעלות. שימו לב כמה משתנים יש למשוואה הזו.
אצלי בבית אני אשים טיימר ל – 11 דקות ואז אבדוק אם הן זקוקות לעוד זמן אפיה, באפיה בתנור כל שניה נחשבת! כל שניה יתרה באפיה גורמת להתייבשות ולשריפה. תחשבו שאתם הייתם מתייבשים לכם בשמש בלי מים ובלי מחסה, כל שניה היתה נחשבת ולא הייתם רוצה לסבול אף רגע מיותר בחום, ככה זה בדיוק באפיה. מאפים צריכים את הזמן שלהם להיאפות בתנור ולא רגע אחד מעבר למה שצריך. כל רגע מיותר ייבש לנו את המאפה ויביא לתוצאה לא רצויה ולא טעימה;  עוגיה יבשה מדי ומתפוררת, עוגת ספוג יבשה ומחניקה, עוגת שמרים שמתפוררת לנו בידיים, לחם קשה, טעמים לא רצויים ועוד.
בדקו את המאפה תוך כדי אפיה, האם המאפה עוד חי לגמרי בפנים? אתם מרגישים שהתערובת רטובה? הוסיפו עשר דקות. המאפה מרגיש מוכן? תתקעו קיסם ותבדקו שיוצא יבש, תגעו ביד.
תרגישו אם יש התנגדות. ככל שתאפו דברים מסויימים יותר פעמים בתנור ככה תכירו אותם יותר ותדעו איך הם נראים ומרגישים בכל שלב.
תכירו את מה שאתם אופים ואת התנור שלכם. תעשו נסיונות ולפי כל זה תדעו מה הם זמני האפיה אבל לעולם אל תסמכו על זמנים קבועים מראש. תתייחסו למאפים כאל דבר חי עם רצונות וכוחות סבל שונים ועמידה בחום שונה. רק ככה תקבלו תוצאות אידיאליות!

תכנים נוספים של אסף בייקר

קיצור תולדות הזמן: כיצד קובעים את זמן האפיה המתאים?
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים