הדר אביאל מגישת פינת הטכנולוגיה והחידושים שלנו נותנת לנו הצצה לעתיד שבעצם כבר ממש נמצא כאן.

 לאנשים שלא בקיאים בעולם הטכנולוגיה מהי בעצם מציאות רבודה?

Augmented reality, היא טכנולוגית מחשוב המשמשת כהעתק של המציאות. במציאות זאת, משולבים אלמנטים וירטואליים אשר מתמזגים עם הסביבה האמיתית בזמן אמת ובאופן אינטראקטיבי, השימוש באלמנטיים של צליל ואיורים על המרקע הופכים את המציאות לאינטראקטיבית.

אז איך המציאות הרבודה תתבטא  בתחומים השונים בחיים שלנו?
בקרוב מאוד המציאות הרבודה תכנס לכל תחום בחיינו, חינוך, תרבות, תיירות, ניווט, מסחר, ארכיטקטורה, והתנהלות בעבודה. המציאות הרבודה תשנה את הדרך בה אנחנו נצרוך מידע, תעודד חדשנות  ותספק לנו אינפורמציה משמעותית ומהירה הרבה יותר. בתחום הארכיטקטורה ניתן לדוגמה  לבצע סיור באתר המיועד לבנייה ולראות על גבי הנוף האמיתי את המבנה המיועד לקום טרם בנייתו. אפשר לממש יכולת להסתכל "דרך קירות" על ידי הקרנה וירטואלית של פנים המבנה גם כאשר מסתכלים עליו מבחוץ. יישום אפשרי נוסף הוא "להסתכל" על רהיטים ופריטי עיצוב פנים בכלל בתוך המבנה אליו הם מיועדים טרם שהחפצים נמצאים שם פיזית. ישנם גם יישומים שונים המתאימים לשולחן העבודה של הארכיטקט, כמו למשל לתת לו יכולת "לראות" את המבנה אותו הוא שירטט בתלת מימד על בסיס שרטוטים דו ממדיים בלבד.

עולם המסחר יכול להנות מיישומים המאפשרים "לראות" מוצרים כאשר מסתכלים על האריזה שלהם, לראות הדמיה תלת ממדית של מוצרים כאשר מסתכלים על תמונתם בקטלוג ואפילו לשלב "כפתורים וירטואליים" על גבי המוצר כמו למשל "כפתור לייק לפייסבוק" מבלי שיש צורך לעשות שינוי במוצר או באריזה שלו. שימוש אפשרי נוסף הוא "ללבוש" מוצר על בסיס קטלוג, מבלי להיות בכלל בחנות.

יישומי מציאות רבודה בחינוך יכולים לשמש "להעשרת" עולמו של התלמיד, לדוגמה כאשר הוא "מסתכל" על איור בספר אנטומיה באמצעות מכשיר "סמארטפון" או "טבלט", התלמיד יוכל לראות הדמיה תלת ממדית של האבר המוצג וכדומה

איזה פרוייקטים וחברות גדולות כבר זיהו את הצורך ביישומים של מציאות רבודה?

אחד החשובים בהם הוא הפרויקט הענק של מיקרוסופט שנקרא  HoloLens והוא המחשב הראשון בעולם שמאפשר להולוגרמות בחדות גבוהה להתעורר לחיים בעולם בו אנו חיים וליצור שילוב מושלם בין העולם הדיגיטלי לעולם האמיתי. זה יכול לבוא לידי ביטוי בממקומות הפיזיים בהם אנחנו נמצאים,חללים וחפצים. במיקרוסופט מכנים את הטכנולוגיה הזו מציאות משולבת . הולוגרמות שמשתלבות עם העולם האמיתי יפתחו דרכים חדשות ליצור, לחדש, לתקשר, לעבוד ולשחק.

הפרויקט של GlassUP  הוא פרויקט של משקפיים חכמים ליצירת מציאות רבודה אבל מבלי "לפספס" בדרך את החוויה של העולם האמיתי. המשקפיים של GlassUP מאפשרות ליוזר לראות הודעות טקסט בלבד מבלי להזיז את העיניים לצדדיים (כמו המשקפים של גוגל) אלה לקבל את הטקסט למרכז הראיה.

גוגל  עובדת בארבע שנים האחרונות על  "project Tango " שהוא פרויקט של מכשיר טלפון חכם הפועל בעזרת שתי מצלמות. הטכנולוגיה תאפשר להפוך כל סביבה שבה אנחנו חיים לסביבה תלת מיימדית ויאפשר לנו לחוות חוויות באופן שלא היה לנו את היכולת קודם.

 

העתיד כבר כאן: מהי מציאות רבודה?
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים