מרגישים שאתם בתוך סרט? זו בדיוק הכוונה 1

יורם חישין מספר לנו על תורת ה- VM – עיצוב החללים בחנויות אופנה

הימים שבהם בחלון הראווה הוצגו כמה בובות בשמלות מוצלחות עברו מהעולם. היום, כשסף הגירוי גבוה, חלון הראווה צריך להציג לנו סגנון חיים שלם. על כך אמונים מעצבי חלונות הראווה, והם הופכים את המקצוע מעיסוק טכני לאמנות של ממש.

מה זה VM?

visual merchandise – הנראות של החנות. איך החנות צריכה להראות מבחינת סידור, אור, ריח. הרצון של המותגים הגדולים, לתת ללקוח הרגשה שמרגע שהוא נכנס לחנות, הוא נכנס לעולם אחר. באת מהרחוב ונכנסת לפלנטה אחרת. זה מורכב מעיניים, אוזניים ואף.

איך זה התחיל?

מי שהתחילו את זה בשנות ה- 90', היו ורסאצ'ה שהיה בונה חנויות כמו מקדשים – זהב, נברשות, רצפות מטורפות, וראלף לורן שבנה חנויות שהן כמו הבית שלך – עם הארון של הבית, הדלפקים, הכורסאות, השטיח וביניהם הבגדים. משם זה התפתח. החברות משקיעות יותר ויותר בחנויות ונותנות תחושה שאתה בסרט. גוצ'י ,למשל, משתמשים בתאורה שבאה מעולם הקולנוע (סוגים שונים של מנורות על הבגד) ואז אתה מקבל תחושה שהצבע הוא אחר, שאתה נמצא על סט של קולנוע. הם רוצים ליצור תחושה שאתה נכנס למשהו שהוא שונה לגמרי, לכן הם משקיעים מיליונים רק בזה.

shutterstock_171040424

ממה מושפע ה- VM ?

המותגים הגדולים משקיעים בחנויות כי זו הצהרה. זה לא קשור לקולקציה שמוכרים. זה האימג' של המותג. ברברי פתחו בלונדון חנות בהשקעה של 40 מיליון פאונד שבה יש הופעות. במרכז החנות יש מסך ענק שמשודרת בו מוזיקה. החנויות הן במה שמייצגת את המותג. הם הפכו על ידי זה את המותג הוותיק למשהו צעיר יותר.

shutterstock_247440628

ההשקעה בחנות נוצרה כדי למשוך לקוחות. אפילו רק כדי שיסתכלו מבעד לחלונות. זה נותן חווית קניה, המטרה של המותגים להתחרות באינטרנט. לתת ללקוח לחוות בחנות מה שהוא לא מצליח לקבל באינטרנט. ההשקעה נובעת מהרצון להיות משהו אחר וייחודי ולגרום לקהל ספציפי להיכנס לחנות.

ומה קורה בארץ בתחום של עיצוב חלונות הראווה ופנים החנות?

התחום מתחיל להתפתח יותר ויותר. הכניסה של מותגים בינלאומיים – זארה, HM, מנגו, שבאים עם המורשת הזו, מלמדים את המנהלים והעובדים איך החנות צריכה להראות. גם חברות ישראליות – קסטרו, רנואר, שצריכות להתחרות במותגים מחו"ל משקיעות בזה. הם מבינים שנראות החנות זה דבר מרכזי בחנות –  הצבעים, איפה לשים את התיקים, איפה לשים את הנעליים וכ"ו. זו תורה שלמה.

הפנים ממשיך את חלון הראווה, אנשים נכנסים לחנות כדי לראות מה יש עוד.

על הקשר בין אופנה לאמנות

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Theme developed by ThemeStash - Premium WP Themes and Websites