פגשנו את בועז סמוראי, מדריך בכיר, צלם ומוביל טיולי צלילה בחברת WildDive, לשמוע על חוויה יוצאת דופן: צלילה בגני המלכה בקובה.

diving ship

צילום: בועז סמוראי

אז למה בעצם טיול צלילה בקובה?
צלילה מתחת לפני הים היא בעיני הטיול האולטימטיבי. זאת סביבה כל כך שונה ומיוחדת מכל כך הרבה בחינות, כמו למשל העובדה שאתה מרחף לך במים תלוי לך חסר משקל, או הנופים והצבעים שאתה רואה ובעלי החיים שאתה פוגש. בתוך כל אלה מדובר בסביבה מאד עדינה ורגישה לסביבת אוכלוסיות בני אדם ויש מקומות ספורים שהצליחו לשמר את עצמם ואת מגוון בעלי החיים שבהם. איי המלכה של קובה הם אחד מהמקומות האלו: הזמן שם עמד מלכת והמים מלאים בחיים, ולכן זהו יעד הצלילההאהוב עלי ביותר.

צילום: בועז סמוראי

צילום: בועז סמוראי

איפה זה גני המלכה?
גני המלכה הם קבוצת איים באורך של למעלה מ-150 ק”מ של שונית חוגרת (כמו באוסטרליה) מלאה בלגונות רדודות של עצי מנגרובים. השונית נמצאת במרחק של כ-80 מייל ימיים מהקובה עצמה, כך שמדובר באיזור מבודד בלב הים הקריבי.

למה קוראים למקום ככה?
השם הייחודי הזה ניתן לקבוצת האיים על ידי כריסטופר קולומבוס שגילה את אמריקה ואת האיים הקריביים. המקום מלא איים שחיים בהם רק בעלי חיים מיוחדים כמו איגואנות ענקיות, תנינים, אלפי ציפורים והם מוקפים בשדות ענקיים של אלמוגים – גן עדן של ממש. קולומבוס בחר את השם כמחווה למלכת ספרד, היחידה שהאמינה בו ואפשרה לו לצאת למסע לגילוי היבשה שבמערב. לא סתם בחר קולומבוס להעניק דווקא למקום הזה את השם “איי המלכה”, ולא למקומות אחרים שגילה.

צילום: בועז סמוראי

צילום: בועז סמוראי

מה מייחד את יעד הצלילה הזה?
בזכות המשטר הקומוניסטי והבידוד של קובה משאר מדינות העולם למעלה מ-50 השנים האחרונות, המקום הנפלא הזה היה בגדר אגדה שרק מעטים ידעו עליה. קובה נפתחת לתיירות רק בשנים האחרונות, גם לגבי תיירות צלילה. פידל קסטרו אימץ את עצת אוניברסיטת הוואנה בשנות ה-80, והכריז על גני המלכה כבר אז כעל שמורת טבע. מאז אסור לדוג במקום ויש הגבלות מחמירות מאד על מספר המבקרים באזור. לכן צוללים במקום פחות מ-500 איש בשנה, בשטח עצום כל כך. לכן תנאי הצלילה הם מושלמים – לא תמצאו אלמוג שבור או פסולת כלשהי מתחת לפני המים, הדגים ממשיכים בשלהם כשאתה עובר לידם ולא בורחים מיד בבהלה. וגולת הכותרת שם היא כמויות הכרישים הבלתי נתפסות – מאות אלפי כרישים שוחים שם במים. בכל צלילה שביצענו במקום ראינו לפחות כריש אחד, ולפעמים ראינו גם עשרות כרישים שהקיפו אותנו בסקרנות. זה המחזה המדהים ביותר שקיים במים. אנחנו מבצעים שם צלילות כרישים על בסיס יומיומי ומנצחים את הפחד הקדום מהם ולומדים עליהם המון.

צילום: בועז סמוראי

צילום: בועז סמוראי

כיצד ניתן להגיע ולחוות את המקום המיוחד הזה?
אנחנו מגיעים לקובה כבר מספר שנים והקמנו קשר מאד יציב וטוב עם המפעיל המקומי. יש טיסות קבועות ממספר מדינות באירופה ולאחר הנחיתה וההתארגנות אנו חוצים את האי קובה בנסיעה דרך כפרים מיושנים לצידה השני. שם עולים על ספינה המשמשת לנו כבית לשבוע ימים, שבמהלכו אנחנו מפליגים בין איי גני המלכה וצוללים באזורים המיוחדים ביותר בחברת דגים שונים, דולפינים, כרישים, ואפילו תנינים!

לפרטים נוספים:

WildDive

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Theme developed by ThemeStash - Premium WP Themes and Websites