כתום זה המוזהב החדש – בית המלוכה ההולנדי 0

בתי מלוכה זה הכל – כסף, היסטוריה, חברה, רכילות, אופנה, בידור גדול. נאווה סילוורה, כתבת אופנה 'וואלה', מכירה לנו את בית המלוכה ההולנדי.

ב-30 באפריל 1980 הפכה ביאטריקס למלכת הולנד, זאת לאחר שאמה ויתרה על כתר השלטון. גישתה של ביאטריקס למלוכה הייתה רשמית יותר מזו של אמה, יוליאנה, מלכת הולנד, ורבים מעריכים את מקצועיותה בתפקידה. בעוד שבקרב העם ההולנדי בית המלוכה זוכה לאהדה רבה, העיתונות ההולנדית לא חסכה את שבטה מן המשפחה המלכותית. העיתונות פרסמה לא פעם סיפורי "צהובונים" על בית המלוכה, דוגמת הפרסומים על בית וינדזור הבריטי. יש הרואים בבית המלוכה ההולנדי "אופרת סבון" מתמשכת. כתוצאה מכך ניצבה ביאטריקס בפני אתגר לשמור על בית המלוכה ההולנדי מודרני, יעיל וקשוב לרחשי לבו של העם ההולנדי. בשנים האחרונות ידעה ביאטריקס שרשרת של אסונות אישיים. ב-6 באוקטובר 2002 נפטר בעלה לאחר מחלה ממושכת. שנה וחצי אחר כך נפטרה אמה לאחר תקופה ארוכה של שיטיון, בעוד שאבי המלכה נפטר ממחלת הסרטן בדצמבר 2004. בפברואר 2012 נקבר בנה הנסיך יוהאן-פריסו תחת מפולת שלגים במהלך נופש באוסטריה, נגרם לו נזק מוחי חמור והוא מת ב-12 באוגוסט 2013. ב-28 בינואר 2013 הודיעה כי בכוונתה להעביר את המלוכה לבנה הבכור (וילם-אלכסנדר). העברת המלוכה יצאה לפועל ב-30 באפריל 2013.

המלכה ביאטריקס. מתוך: מוויקפדיה

המלכה ביאטריקס. מתוך: מוויקפדיה

אנשי מפתח בבית המלוכה:

הדמות הראשית היא המלכה מקסימה, רעייתו של המלך וילם-אלכסנדר ,ושלוש בנותיה. מקסימה היא בת 44, בנקאית השקעות ארגנטינאית. בנותיה הן בלונדיניות מתוקות הקרויות על שם מלכות הולנדיות: הנסיכה קתרינה אמליה ביאטריקס (12), הנסיכה אלקסיה יוליאנה (10) והנסיכה אריאן וילהלמינה (8). ב-1999 פגשה את הנסיך בפסטיבל האביב בסביליה. השניים המשיכו להיפגש בניו-יורק, שם עבדה. וילם-אלכסנדר הסתיר בהתחלה את עובדת היותו נסיך, וסיפר לה זאת  זמן רב לאחר שהכירו. במהלך ההודעה על האירוסין הפתיעה מקסימה את העם כשדיברה הולנדית שוטפת. היא פעילה למען זכויות האדם והשתלבותם של זרים בחברה ההולנדית, ומשמשת כחברה בארגונים פיננסיים שונים ברחבי העולם. היא ערכה ביקורים רשמיים בעולם ותרמה רבות לעזרה ולפיתוח פיננסי במדינות מתפתחות.

 

   

 

מאיפה כל הכסף שלהם?

ב- 2005 הוערך בפורבס הונה האישי של המלכה בפורבס ב-4.7 מיליארד דולר. אם זה נכון, המלכה היא מעשירי תבל. נכסים אחרים, כגון ציורים, חפצי אמנות היסטוריים ותכשיטים השייכים לבית אורנג', הם חלק מנכסי המלכות ובעלי ערך תרבותי. נכסים אלה מוחזקים בידי נאמנויות שונות בהולנד, חלקם בתצוגות קבועות במוזיאונים. סמלי המלכות (הכתר, הכדור, השרביט, חרב המדינה, הרצועה המלכותית ומעיל הפרווה הטקסי) מוחזקים בקרנות נאמנות נכסי המלכות. אותם קרנות מחזיקות בחפצים אחרים בהם נעשה שימוש בטקסים רשמיים, כגון הכרכרות, כלי שולחן ועוד. שמירת חפצים אלה בנאמנות מבטיחה כי הם יעמדו לשירות בית המלוכה עד קץ הדורות. בארכיונים המלכותיים נשמרות התכתובות האישיות של משפחת המלוכה, הספרייה המלכותית, ארכיוני תצלומים, אוסף אמנות וספריית מוזיקה. הוצאות בית המלוכה (אישיות, רשמיות וניהול משק בית) מגיעות לעשרות מיליוני אירו בשנה.

ואיך אפשר בלי קצת רכילות בבית המלוכה?

הידיעה על אירוסיהם של יורש העצר וילם – אלכסנדר ומקסימה עוררה מחלוקת בהולנד לאור העובדה שאביה של הכלה, חורחה, שר לשעבר, מילא תפקידים בדיקטטורה הצבאית בארגנטינה. אך הפרלמנט ההולנדי אישר לנסיך להמשיך לכהן כיורש עצר לאחר שגילו שאביה לא היה שותף לפשעים. מכל מקום, האב לא הגיע לחתונה כדי למנוע מבוכה.

בעלה של המלכה ביאטריקס, הנסיך קלאוס הגרמני, לא התקבל בקרב העם ההולנדי עקב עברו: חבר בהיטלר יוגנד וחייל ורמאכט. נישואיו למלכה התקבלו במחאות שלוו בסיסמאות "אני רוצה את האופניים שלי בחזרה" (תזכורת להחרמת האופניים על ידי הגרמנים בזמן הכיבוש הנאצי) וגם "קלאוס ראוס" (קלאוס החוצה). אבל עם השנים הוא הפך לפופולרי ורבים בהולנד התאבלו על מותו ב- 2002.

בנה האמצעי של המלכה יוהאן נישא למייבל ויס סמיט, אך הנישואים היו כרוכים בשערורייה: לכלה הייתה בעבר מערכת יחסים עם סוחר סמים הולנדי, אף שלדבריה היא לא ידעה על עיסוקו הפלילי. בשל כך בני הזוג ביקשו שלא לבקש את אישור הפרלמנט לנישואיהם כנדרש בחוק. בעקבות זאת איבד הנסיך את מקומו בתור הירושה לכס המלוכה ההולנדי. לזוג נולדו שתי בנות – הנסיכה אמה (10) והנסיכה ג'ואנה (11). המשפחה התגוררה בשכונת קיו בלונדון שבבריטניה. מכל מקום, הנסיך נהרג שנים מאוחר יותר בתאונת סקי.

אופנת המלכה:

מקסימה פשאניסטה  אמתית. ניכר עליה שהיא נהנית מאופנה. נכללת דרך קבע ברשימות "המתלבשות הטובות ביותר". אף פעם לא משעממת ותמיד בולטת באופנה רבת תעוזה. לא חוששת מצבעים עזים, כובעי ענק, עקבים גבוהים ואקססוריז הצהרתיים לצד החיוך הנהדר הזה – האקססורי הכובש והידוע שלה. מלכת הולנד היא גם מלכת האקססוריז. לחתונתה לבשה שמלת משי בגוון שנהב של ולנטינו עם שובל תחרה מחורז באורך 5 מ׳ ואבזרה עם כתר יהלומים מלכותי.

 

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Theme developed by ThemeStash - Premium WP Themes and Websites