תמיד חשבנו שמחזור הוא הדבר שיעזור לשמור על הסביבה ויציל את כדור הארץ מכליה. אבל התברר שבתהליך המחזור נפלטים לחלל האוויר גזי חממה, ובעצם התהליך לא עוזר להפחתת הצריכה והצטברות הפסולת, בין היתר כי הוא עושה שימוש גם במוצרים חדשים. אחת הדרכים החדשות להתמודד עם כמויות הפסולת שאנחנו מייצרים היא ה"מיחדוש" – השימוש בחומרי גלם שנחשבים לפסולת, או תוצר לוואי של תהליכי יצור שונים, ובמקום להשליך אותם למטמנה – יורים מהם מוצר חדש.

פגשנו את מיכל ויטל, בעבר מעצבת גרפית וכיום בעלת הבלוג אפסייקליש (מהמילה האנגלית למיחדוש: upcycle) לשיחה על מיחדוש.

טפט קורות עץ "scrapwood" של פיטר היין אייק לחברת nlxl ההולנדית

טפט קורות עץ "scrapwood" של פיטר היין אייק לחברת nlxl ההולנדית

פיט היין אייק ההולנדי היה מהמעצבים החלוצים שיצרו רהיטים בתהליך של מיחדוש. הוא לקח שאריות עץ מנגריות או פרק את העץ מרהיטים ישנים, ועשה בו שימוש חוזר

ליצירת רהיטים חדשים ויוקרתיים במיוחד, חלקם אף נמכרים ב"הביטאט" בארץ. היין אייק שיתף פעולה גן עם משרד האדריכלים ההולנדי פיטר גוסברוק, ובאחד הפרויקטים שלהם, בקומפלקס באחד הרובעים של אמסטרדם, יצר היין אייק מסדרונות על טהרת 230 דלתות ישנות שנלקחו מהמכולות בזמן עבודות הבנייה.

חברת הטפטים nlxl ההולנדית מוכרת את הטפט המיתולוגי שלו – קומפוזיציה של קורות עץ  scrapwood.

 הסטודיו לעיצוב SWINE מעלה סוגיות סביבתיות דרך יצרת עיצוב אמנותי. הפרוייקט האחרון שלהם עוסק בפלסטיק בצפון האוקיאנוס השקט. רוב הפלסטיק שמיוצר בעולם אינו מתכלה, ולכן מוצא דרכו אל הימים. בים הוא פוגע בדגה שפוגעת בנו, אבל הוא פוגע גם באוכלוסיות המקומיות שמקור פרנסתן וותזונתן – בים. בעבודות שסטודיו סוויין יצרו הם תירגמו את זיהום הפלסטיק הסביבתי לעבודת קראפט אומנותית, וכך העלו את המודעות לנושא זיהום הפלסטיק בים. הם זכו בפרסים בינלאומיים על עבודותיהם, והן מוצגות במוזיאוני העיצוב החשובים בעולם ומוצעות למכירה באתרים נחשבים לאמנות כמו Artsy.

 

עבודות של סטודיו SWINE

עבודות של סטודיו SWINE

 

פרוייקט מעניין נוסף הוא של חברת אדידס, שיצרה שיתוף פעולה עם המעצב האנגלי אלכסנדר טיילור. טיילור יצר נעליים חדשות תוך שימוש בסיבים וחוטים העשויים מפלסטיק שנמשה מהים.אדידס מתכננת להשיק את הנעליים בשנה הבאה לצד קולקציית ביגוד ספורט מגוונת שתבטא את ערכי הקיימות.

נעלי אדידס בעיצוב אלכסנדר טיילור

נעלי אדידס בעיצוב אלכסנדר טיילור

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Theme developed by ThemeStash - Premium WP Themes and Websites