טרנסילבניה: לגלות את אחד האזורים היפים ברומניה 2

לטייל בתוך ציור: טיול מלא פסטיבלים במחוז הרגיטה

גילי מצא I עיתונאית-צלמת, מטיילת לבד עם הבלוג לטייל עם גילי

כמי שצמאה לחידושים, במיוחד שהקיץ במקומותינו לוהט תרתי משמע, חיפשתי יעד שעונה לשלושה תנאים בסיסיים: נטול תיירים, ירוק עד ושופע מים. זו אמנם נשמעת כמעט כמו משימה בלתי אפשרית, אבל במרחק של כ-200 ק"מ צפונית מבוקרשט בירת רומניה, גיליתי את מחוז הרגיטה (Harghita).

שם, למרגלות רכס הרי הקרפטים, משתרעת שמורת טבע ענקית ששטחה מגיע לכחמישית משטח מדינת ישראל. זו שמורה מיוחדת: עשירה באותנטיות שכבר די נדירה בעולמנו הגדוש מידע זמין ומהיר ופה תיירים הם  עדיין לא הסיוט האולטימטיבי של המקומיים. בקיצור – אחלה מקום מקורי, שסביר שלא תפגשו בו נחילים של תיירים חמושים במצלמות, סמארטפונים מדוגמים ומוטות סלפי שיתקעו לכם בין העיניים.

שמורת טבע ענקית ששטחה מגיע לכחמישית משטח מדינת ישראל. מחוז הרגיטה I צילום: shutterstock

שמורת טבע ענקית ששטחה מגיע לכחמישית משטח מדינת ישראל. מחוז הרגיטה I צילום: shutterstock

איפה זה בדיוק?

מחוז הרגיטה הוא חלק מטרנסילבניה, שברומניה קוראים לה גם ארץ אלף המעיינות. ואכן, יש בה מים על כל צעד ושעל, שפורצים מהאדמה במעיינות ונחלים וגייזרים ובריכות ג'קוזי טבעיות, ובנביעות  עתירות סגולות מרפא שסביבן נבנו עיירות ספא כמו בורסק (Borsek) וטושנד (Tusnad) – שגם מציעה אטרקציה לא שכיחה: מוזיאון למים מינרליים. אפילו חוגגים בה בפסטיבל שנתי קייצי, שמוקדש לנושא המבעבע, ונקרא:Harghita bai-festival of mineral water

מה לראות שם?

עכשיו חודש אוגוסט, וזה הזמן הכי טוב לטעום ולהכיר את המחוז הלא מוכר הזה, שמציע שלל פסטיבלים מקוריים, שמדגימים את המסורת, הפולקלור והקולינריה שלו. מי למשל היה חושב במקומותינו להפיק פסטיבלים לכבוד כרוב, תפוחי-אדמה, או בצל? אבל במחוז הרגיטה, שם הירקות הללו הם המרקם הבסיסי של החיים, יש בסצנה המשעשעת לעתים עבור תייר-עובר אורח שכמוני סיבה להצטרף לחגיגה, שכוללת גם פסטיבל שהוא מחווה לפולנטה, אחותה של הממליגה הרומנית.

שולחן כמיטב הפולקלור הסקלרי I צילום: גילי מצא

שולחן כמיטב הפולקלור הסקלרי I צילום: גילי מצא

 

תחרות במסגרת פסטיבל תפוחי אדמה I צילום: גילי מצא

תחרות במסגרת פסטיבל תפוחי אדמה I צילום: גילי מצא

וזו לא סתם חגיגה נטולת שורשים, אלא היא קשורה במוצאה של הקבוצה האתנית העיקרית במחוז הרגיטה, הסקלרים (Szekler). כ-85% מהם ממוצא הונגרי, והם שוקדים בדבקות מופתית לשמר את זהותם והפולקלור העשיר שלהם מייצר הזדמנויות לחגוג, למשל בפסטיבלים, בהם המקומיים יוצאים לרחובות עם התלבושת הצבעונית שלהם וניואנסים בין כפרים, שרק חדי עין יבחינו ביניהם.

הונגריה ברומניה

מפתיע בהחלט לגלות שהסקלרים הללו הם כאמור, בכלל הונגרים ושהרומנים במחוז זה מצויים במיעוט מינורי. איך מגלים את זה? לכל עיר נחשבת יש שני שמות, אחד ברומנית והשני בהונגרית. שימו לב למשל, כשאתם אומרים את שמה של בירת המחוז ברומנית – מירקורה צ'וק (Miercurea Ciuc), שמדובר על העיר צ'יק סירדה בשפה ההונגרית (Csikszereda), וכך הלאה לגבי כל מקום. מה זה אומר ביום-יום? שחייבים לדעת את שני השמות של כל יעד, לפני שיוצאים לדרך.

אגב, שילוט דרכים באנגלית לא קיים, אתם חייבים אפליקציית ניווט, שממליצה עליה בקישור המצורף בסוף הכתבה.

אוכל מתוק

לא ניכנס כאן לקולינריה הנרחבת של האזור, רק נציע טיפ קטן: אם ירקות זו לא המנה החביבה עליכם אלא דווקא פירות העונה, בהרגיטה לא יאכזבו אתכם: באזור הנקרא אודרווי (Odorhei) רקחו פסטיבל מתוק, שמטרתו לתמוך ולעודד מגדלים מקומיים. כך, במשך שלושה ימים במהלך הקיץ, מתקיים באזור הפנינג עשיר בריבות, סירופים, מיצים טבעיים, פירות מיובשים ועוגות מכל פרי שעולה על עץ הדעת.

סוסים וסוסות

יש פה בהרגיטה, הרבה סוסים. למה? כי סוסים קשורים למורשת של החיילים הסקלרים, שהצטיינו כלוחמים ששרתו את השליט ההונגרי. לכן טיולי רכיבה הם אטרקציה פופולרית במחוז, יותר מטיולי אופניים או טרקים רגליים.

אפשר לבחור בטיולים של החל מכמה שעות ועד כמה ימים, בטיולי כרכרות, או שעורי רכיבה אם זמנכם בידיכם. אפשר לבחור לרכוב על סוסים מזן ליפיציאנה, או איסלנדיים אתלטיים או סוסים אנגליים, ועוד כהנה וכהנה.

"סקלר גאלופ פסטיבל" הוא דוגמא לפסטיבל מאוד נישתי, שאפילו מקומיים לא שמעו עליו, אבל כסוסולוגית מושבעת הייתי חייבת לדגום אותו. הפסטיבל הזה נערך באתר המרוחק כ-62 ק"מ מהבירה מירקורה צ'יק, בשדה טרשים ברובו.

פסטיבל סקלר גאלופ I צילום: גילי מצא

פסטיבל סקלר גאלופ I צילום: גילי מצא

מה קרה לי במהלך הפסטיבל הזה? איך טסים להרגיטה, מהי האפליקציה שחובה להתעדכן בה לפני שיוצאים לדרך ועוד – בכתבה הזו

 

טרנסילבניה: לגלות את אחד האזורים היפים ברומניה
4.4 (88.57%) 7 votes

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים