מהו השתן?
שתן הוא אחת הדרכים שכל בעל חיים משתמש בה, על מנת לפנות רעלים מהגוף. המנגנון של ויסות השתן, כלומר כמה רעלים יש בשתן, כמה מים וכמה מלחים, תלוי בתפקוד של הכליה. זרימת הדם לכליה משתנה בהתאם ללחץ הדם והשעה ביממה, ולכן בזמנים שונים – אנחנו משתינים בכמות שונה. למשל, אנשים בגיל מבוגר, משתינים יותר במהלך הלילה מאשר במהלך היום.

מה גורם להשתנה מרובה?
הסיבות השכיחות ביותר להשתנה מרובה, תלויות בויסות משק המים והמלחים בגוף. ככל שהגוף צריך לפנות יותר מים, למשל משתיה מרובה, כך גם כמות השתן תלך ותגדל. גם צבע השתן תלוי בריכוז המים והמלחים שקיימים בו: ככל שהשתן מדולל יותר – כך הוא בהיר יותר, ככל שהוא מרוכז יותר – הוא כהה יותר ולעיתים מתווסף לו גם ריח.

מה משפיע על זרם השתן?
איכות השתן וזרם השתן הם שני דברים שונים: על איכות השתן אחראית הכליה ועל זרם השתן אחראית הצנרת.
השתן שנוצר בכליה, מופרש דרך השופכנים אל כיס השתן האוגר אותו, ומשם, דרך השופכה, החוצה.

מה גורם להשתנה מרובה?
מקרים של השתנה מרובה ותכופה, יכולים לבטא בעיות בכיס השתן, כמו דלקת של השלפוחית או שלפוחית רגיזה.
אפשרות נוספת היא במקרה של גברים מתבגרים או מבוגרים, כאשר יש הגדלה שפירה של הערמונית, החובקת את השופכה, וגם אז יכולים להיות תסמינים של מערכת השתן, המתבטאים בהפרעות בזרם השתן.

מה עושים אם יש חשד להשתנה מרובה?
חשוב להיבדק על ידי רופא המשפחה. הרופא ישלח לבדיקת שתן, שבודקת את ריכוז השתן ואת נוכחותם של חלבון וסוכר בשתן, ותרבית שתן, ואולי גם בדיקת איסוף שתן כמותי, באמצעותה ניתן לבדוק אפשרות להפרעות הורמונליות, המווסתות את משק המים והמלחים של הכליה.

חייבים פיפי? כל מה שרציתם לדעת על השתנה מרובה
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים