ועכשיו נלך אחורה וננצל את ההזדמנות לגעת על קצה המזלג ולתת קצת רקע על גלולות, איך הן פועלות, היתרונות והחסרונות בשימוש בהן והסוגים השונים הקיימים.

מהן גלולות למניעת היריון?
גלולות הן צורת מניעת הריון יעילה ובטוחה עם יתרונות נוספים לשימוש מעבר למניעת הריון.
הגלולה מכילה גם אסטרוגן וגם פרוגסטרון, כשהפרוגסטרון בעיקר מונע הריון על ידי מניעת ביוץ והפיכת רירית הרחם, ריר צוואר הרחם, והחצוצרות, לעוינים להריון, והאסטרוגן שבגלולה מפחית את הדימומים הלא סדירים ומסדר את הדימום.

האם שימוש בגלולות לאורך שנים הוא מסוכן?
לאורך השנים המינון של ההורמונים בגלולה, ובייחוד של האסטרוגן, הלך וירד, ועם הירידה במינון פחת החשש מתופעות הלוואי והסיכונים. למעשה, היום, כל אשה בכל גיל, אם היא בריאה ואינה מעשנת, יכולה להשתמש בגלולות למניעת הריון עד גיל המעבר. בנטילה נכונה מוקפדת ומסודרת, הגלולות מאד יעילות, אלא אם אנחנו שוכחות או מפספסות מדי פעם, דבר שגורם לירידה ביעילות מניעת ההיריון וגם לדימום לא סדיר.

מדוע בחלק מחפיסות הגלולות יש 4 גלולות לבנות, ולא בצבע, כמו השאר?
ישנם מספר ימי הפסקה בין חפיסת גלולות אחת לחפיסה הבאה, ואז, עקב נפילה ברמת ההורמונים בדם, מופיע דימום קל דמוי וסת.
בזמן ההפסקה אפשר ליטול גלולות הנקראות 'פלצבו' (אינבו), כלומר גלולות דמה, שאינן מכילות חומר פעיל (ואלה הן 4 הגלולות הלבנות), או לחילופין – ניתן לא לקחת כלום ופשוט לזכור מתי יש להתחיל את החפיסה החדשה.
שימו לב כי אין צורך בהכרח לעשות הפסקה כל חודש למספר ימים ולקבל דימום דמוי ויסתי. אפשר למשל לקחת שלוש חפיסות ברצף ורק אז לעשות הפסקה למספר ימים ולקבל דימום.

למי אסור ליטול גלולות למניעת היריון?
יש קבוצות של נשים שאינן מתאימות לשימוש בגלולת בשל הסיכונים הנילווים והן כוללות נשים מעשנות מעל גיל שלושים וחמש, נשים עם יתר לחץ דם כרוני, רקע של שבץ או מחלת לב ועוד. לכן, חשוב מאד להיבדק על ידי רופא נשים לפני התחלת נטילת הגלולות, כדי לוודא שלאישה מותר להשתמש בהן ושהיא מבינה כיצד נוטלים ומה עושים אם מפספסים.

האם יש תחליף לגלולות למניעת היריון?
הגלולות למניעת היריון משווקות היום לא רק בצורת כדורים קטנטנים לבליעה, אלא גם בצורת מדבקות שבועיות או טבעת עדינה, המוחדרת לעומק הנרתיק, משחררת משם את ההורמונים ומוחלפת פעם בחודש. כל אישה יכולה לבחור את הדרך הנוחה לה ביותר.

האם יש לגלולות למניעת היריון יתרונות נוספים?
היתרונות של הגלולות, נוסף למניעת היריון, הם שהן מפחיתות דימום ויסתי ומסדרות את הדימום, מפחיתות שיעור ואקנה (חצ'קונים), מפחיתות את הסיכוי להיווצרות ציסטות שחלתיות ואפילו מפחיתות סיכון למספר ממאירויות כמו סרטן השחלות ועוד.

מהם הסיכונים ותופעות הלוואי של הגלולות למניעת היריון?
תופעות הלוואי כוללות, לעתים, בחילה, רגישות בשדיים, ודימומים לא סדירים, אך אלה מופיעות בעיקר בחודשים הראשונים לשימוש ונעלמות. חלק מהנשים מדווחות על ירידה בחשק המיני, שזו דווקא נקודה לא כל כך מדוברת, אבל קיימת.
באשר לסיכונים – מאחר שהגלולה מעלה מעט את הסיכוי להיווצרות קריש דם במערכת הורידית של גופינו, הרופאים נמנעים מלתת את הגלולות לנשים שהן בסיכון לאירוע כזה, מכל מיני סיבות.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

Theme developed by ThemeStash - Premium WP Themes and Websites