מאת: ארז לנדאו
מורה דרך ועורך האתר | "מטיילים בארז ישראל"

 

רבים מאתנו מתעניינים בתצפיות כוכבים רק כאשר מתקיימים אירועים שמימיים מיוחדים כמו מופעי מטאורים או ליקויי חמה, אך למרבה הפלא (או שלא) גם צפייה "שגרתית" בכוכבים יכולה להיות חוויה מיוחדת ומעשירה לכל המשפחה.

מתי?
השאלה המתבקשת היא מהו הזמן הטוב ביותר לתצפית כוכבים בשגרה. ובכן, התשובה לכך תלויה באובייקט עליו תרצו לתצפת – אם רוצים לראות כוכבים בבהירות, כדאי לעשות זאת בזמן שהירח קטן, שכן אורו של הירח מאפיל על אורם של הכוכבים או לחכות שהירח בשיא גודלו ולתצפת עליו בידיעה שראות הכוכבים מופחתת.

איפה?
כמו שאור הירח משפיע על התצפית כך גם כמות האור שקיימת במקום בו אתם מבצעים את התצפית משפיעה. כמות פחותה של אור תגרום לתצפית איכותית יותר ולכן המקום האידיאלי לכך הוא ללא ספק המדבר.
מקום מושלם לבצע תצפית כוכבים הינו במצפה רמון, שם ניתן לתאם עם אחד מהתצפיתנים המקצוענים השונים אשר מגיעים לאיזור עם מבחר טלסקופים ולערוך בעזרתם תצפית מקצועית. למשפחה בודדת זה עשוי להיות עניין לא זול ולכן מומלץלארגן קבוצה ולתאם את ההדרכה. ההדרכה אמנם יקרה אבל מדריך מקצועי עשוי לתת לכם מידע ולכוון אתכם למקומות שטרם ראיתם.

גשם המטאורים במצפה רמון 2015 / photo: Shutterstock.com

גשם המטאורים במצפה רמון 2015 / photo: Shutterstock.com

כמובן שמצפה רמון והמדבר אינם המקומות היחידים בהם ניתן לראות כוכבים. חוף הים הינו מקום נהדר לתצפית וכך גם בהרים. העיקרון החשוב הוא להיות במקום שאין בו הרבה חשמל או תאורה.ברשת ניתן למצוא למצוא מדריך לאתרים החשוכים ברחבי הארץ בהם ניתן לבוא ולצפות בכוכבים.

אם אתם מתגוררים במרכז אז אין צורך לנסוע רחוק מידי, ניתן לבקר באגודה הישראלית לאסטרנומיה אשר נמצאת במצפה הכוכבים בגבעתיים ועורכת תצפיות אסטרונומיות פעמיים שבוע.

אתר נוסף אשר נמצא במרכז הארץ הוא מצפה הכוכבים ברקת ביישוב מכבים-רעות, זהו מצפה הכוכבים הפרטי המשוכלל ביותר בארץ אשר גם אחראי ל-אסטרו-נט – מאגר הידע הנרחב ביותר בעברית בנושאי אסטרונומיה, מדעי כדור-הארץ והחלל. אז קדימה! קחו את הילדים, צאו לטבע עם רדת החמה, הביטו למעלה לשמיים, ומי יודע? אולי תראו כוכב נופל.

לתכנים והמלצות נוספות בעמוד הפייסבוק של ארז לנדאו – Erez Israel

לאתר הבית של ארז לנדאו

לילה של כוכבים: תצפיות אסטרונומיות לכל המשפחה
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים