סובלת מגלי חום? טיפול הורמונלי יעזור לך להתמודד עם תופעות גיל המעבר 0

מתוך התכנית "מחלקת נשים" עם ד"ר רונית אלמוג, המשודרת בערוץ הבריאות, פרק 2.

מהו גיל המעבר?
גיל המעבר (מנופאוזה) הוא התקופה שבה הוסת מפסיקה. השחלות מפסיקות לייצר את הורמוני המין העיקריים, אסטרוגן ופרוגסטרון, וכתוצאה מכך – הוסת חדלה. חלק מהנשים תעבורנה את התקופה הזו ללא קושי וללא בעיה, אך חלק מהנשים סובלות מתסמינים שמשפיעים על איכות חייהן.
פעם קראו לתקופה הזאת "גיל הבלות", אך בדיוק ההיפך הוא הנכון: מדובר בנשים בשיא פריחתן, נשים שבדיוק עכשיו ילדיהן עזבו את הבית, והן נמצאות בשיא הקריירה שלהן, בשיא הפריחה המקצועית, ודווקא בזמן הזה מופיעים תסמינים שעלולים להשפיע לרעה על חיי היום יום שלהן.

מהם תסמיני גיל המעבר?
בגיל המעבר, כתוצאה מכך שהשחלות חדלות לתפקד, ישנה ירידה ברמות הורמון האסטרוגן בגוף האישה. בהתחלה יופיעו תסמינים מוקדמים, כמו גלי חום, שזה התסמין השכיח ביותר בקרב נשים בגיל המעבר. בין התסמינים המוקדמים, עלולים להימצא גם תסמינים נפשיים, כמו דכדוך, שינויים במצבי הרוח, הפרעות בשינה וגם ירידה בחשק המיני.
בהמשך, עם השנים, יש לנשים בגיל המעבר נטייה לפתח יובש בנרתיק, שיכול לגרום לצריבה, לכאבים, וגם תיתכנה הפרעות במתן השתן בחלק מהנשים, וכן תסמינים מאוחרים הנובעים בעיקר משינויים בכלי הדם ועלולים לגרום לעלייה בתחלואה הלבבית, בשכיחות התקפי הלב ובנטייה לאוסטאופורוזיס, כלומר לאיבוד מסת העצם.

כיצד מטפלים בתסמיני גיל המעבר?
לאישה הסובלת מגלי חום, ניתן להתחיל טיפול ברפואה אלטרנטיבית או טיפול בצמחים, מה שמכונה פיטואסטרוגנים, כלומר צמחים בעלי תכונות אסטרוגניות.
אישה הסובלת מגלי חום עזים, שאינם חולפים בטיפול אלטרנטיבי, ושמשפיעים על חיי היומיום ומשבשים את השגרה, יכולה להיעזר בטיפול הורמונלי, הניתן בטבלייה או במשחה.
בנוסף, ישנן מדבקות, המפרישות את הורמון האסטרוגן ונספגות לדם ואפשר גם לתת טיפול אסטרוגני מקומי ישירות לנרתיק.

מתי ולמי מומלץ לקבל טיפול בתסמיני גיל המעבר?
ההמלצה היא להתחיל את הטיפול ההורמונלי מוקדם ככל האפשר, בשלב שעדיין אין את השינויים בכלי הדם, שעלולים להעלות את התחלואה הלבבית, וזאת על מנת להשיג את האפקט של מניעת מחלות לב.
המלצה זו אינה נכונה לכלל הנשים. יש נשים שטיפול זה אינו מומלץ להן באופן גורף, כמו נשים שיש להן קרישיות יתר ונטייה לפתח קרישי דם או נשים עם סיכון מוגבר לחלות בסרטן השד. נשים אלו צריכות לפנות לרופא על מנת לדון באופן ספציפי בשאלה האם הן יכולות ליטול את הטיפול ההורמונלי או לא.

סובלת מגלי חום? טיפול הורמונלי יעזור לך להתמודד עם תופעות גיל המעבר
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים