מתוך התכנית "מחלקת נשים" עם ד"ר רונית אלמוג, המשודרת בערוץ הבריאות, פרק 1.

מהו דימום וסתי מוגבר?
דימום וסתי מוגבר הוא תופעה שכיחה יחסית. כעשרה עד חמישה עשר אחוז מכלל הנשים סובלות מהתלונה הזאת. ההגדרה של דימום וסתי מוגבר היא איבוד של כשמונים מיליליטר דם במחזור או דימום כבד שנמשך למעלה משבעה ימים. אם האישה חווה דימום מאוד כבד עם קרישי דם או שהיא נזקקת להחלפת מוצרים היגיינים (טמפונים ותחבושות) בתדירות מאוד גבוהה – קרוב לודאי שמדובר בדימום וסתי כבד.
דימום וסתי מוגבר עלול לגרום לירידה ברמות ההמוגלובין ולאנמיה מפאת חוסר ברזל, מה שיביא לפגיעה בתפקוד האישה בחיי היומיום, חולשה ועייפות, ולכן חשוב לטפל בבעיה הזאת ולפתור אותה.

מה גורם לדימום וסתי מוגבר?
הסיבות לדימום וסתי מוגבר יכולות להיות סיבות הורמונליות או סיבות מבניות, הקשורות למבנה חלל הרחם.
למשל, הדימום הוסתי המוגבר עלול להיגרם כתוצאה משרירנים (גידולים שפירים) שמקורם בדופן השרירית של חלל הרחם, או כתוצאה מפוליפ, שהוא, למעשה, עיבוי של רירית הרחם. על פי רוב, מדובר בממצא שפיר שפשוט גורם לדימום הוסתי המוגבר.

איך מטפלים בדימום וסתי מוגבר הנובע מסיבה מבנית?
אצל נשים שיש להן בעיה מבנית בחלל הרחם, כלומר פוליפ או שרירן, ניתן לבצע פעולה שנקראת היסטרוסקופיה, במהלכה מכניסים סיב אופטי לתוך צוואר הרחם של האישה, ואז ניתן לראות את חלל הרחם ולאבחן את הבעיה במדוייק. בזמן ביצוע ההיסטרוסקופיה, ניתן לראות בתוך חלל הרחם אם קיים בו פוליפ או אם יש שרירן שבולט לתוכו (מיומה), או שיש ממצאים אחרים.
לפעמים קיימות מחיצות או הידבקויות בתוך הרחם, ואז מטפלים באישה בהתאם לתוצאות הבדיקה.
יש היסטרוסקופיות שמסתיימות לאחר קבלת האבחנה ויש היסטרוסקופיות שבמהלכן כבר מבצעים את הטיפול, למשל כריתת שרירן או פוליפ, כלומר מייד עם מציאת הממצא – מטפלים בו ומסיימים טיפול תוך כדי ההיסטרוסקופיה.
על סמך הממצאים שמתגלים בזמן הניתוח ועל סמך התשובה הפתולוגית המתקבלת כעבור מספר ימים, לאחר בדיקת הרקמה שנכרתה, מתקבלת החלטה רפואית אם יש צורך להמשיך את הטיפול, בין אם זה טיפול תרופתי או טיפול כירורגי נוסף, או שהטיפול שבוצע במהלך ההיסטרוסקופיה מספק ובעצם הבעיה נפתרה.

איך מטפלים בדימום וסתי מוגבר הנובע מסיבה הורמונלית?
סוג הטיפול לדימום וסתי מוגבר תלוי, כמובן, בסיבה לדימום, וכן תלוי בגיל האישה, ברצונה להרות או לא, האם סיימה את התכנון המשפחתי שלה או לא וכדומה. בהנחה שנשללה בעייה מבנית, וברור כי הבעיה היא הורמונלית, הטיפול הטוב ביותר הוא לתת גלולות למניעת הריון. הגלולות לא רק מונעות הריון, אלא גם מפחיתות בצורה משמעותית את הדימום הוסתי, שכן הן מקצרות את משך הדימום ומפחיתות את העוצמה שלו (בוסת יש נשירה של רירית הרחם. הגלולות גורמות לכך שרירית הרחם תהיה דקה, ולכן הדימום הוסתי הוא קטן בצורה משמעותית).
נשים צריכות לפנות לרופא על מנת לדון באופן ספציפי האם הן יכולות ליטול את הטיפול או לא. חשוב לציין, שאם אישה נמצאת בגיל המעבר, בו הוסתות מפסיקות לחלוטין, אזי לא צריך לה דימום כלל, ואם יש דימום – חשוב מאוד לגשת לרופא, לבדוק מה הסיבה ולשקול עריכת ביופסיה של רירית הרחם, כדי לשלול שינויים כמו סרטן של רירית הרחם.

סובלת מדימום וסתי מוגבר? אל תתני לזה לפגוע באיכות החיים שלך!
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים