מתוך התכנית "מחלקת נשים" עם ד"ר רונית אלמוג, המשודרת בערוץ הבריאות, פרק 3.

מה זה יובש בנרתיק ומה גורם לו?
כמחצית מהנשים בישראל סובלות מיובש בנרתיק כשהן מגיעות לגיל המעבר, שבארץ הוא בסביבות גיל 50. בתקופה זו, השחלות מפסיקות לייצר את הורמוני המין העיקריים, אסטרוגן ופרוגסטרון, רמתם בגוף יורדת והוסת חדלה.
מצב זה משפיע על כל מערכות הגוף, מכיוון שכל המערכות בגוף צריכות אסטרוגן, אחת ההשפעות היא יובש בנרתיק.
היובש יכול לגרום למגוון של תחושות לא נעימות: כאב, צריבה, לפעמים כאב בזמן קיום יחסים. בנוסף, בגלל שהריקמה הופכת להיות מאוד פריכה ועדינה – יש סבירות גדולה יותר לפתח דלקות בדרכי השתן.

כיצד מטפלים ביובש בנרתיק?
נשים רבות נמנעות מלהגיע לרופא ולהתלונן על כך שהן סובלות מיובש בנרתיק בגיל המעבר. כתוצאה מכך, הרוב המוחלט של הנשים הסובלות מהבעיה – לא מקבל טיפול.
כאשר אישה מגיעה לרופא ומתלוננת על דלקות בנרתיק (שנובעות, למעשה, מהיובש בנרתיק), יש לרופאים לפעמים נטייה לטפל בה באנטיביוטיקה שוב ושוב, וזה מטפל נקודתית בדלקת, אבל לא פותר את שורש הבעיה, ולכן הדלקת חוזרת בכל פעם מחדש.
לריקמה חסר אסטרוגן ולכן ניתן לטפל בבעיה מהיסוד, באמצעות החדרת אסטרוגן מקומי לנרתיק, והחזרת החיוניות לריקמה היבשה.
קיימים תכשירים שונים לטיפול אסטרוגני מקומי בנרתיק, המגיעים בטבליות או בקרם. בשני המקרים התכשירים יעילים מאוד והמינון ההורמונלי בהם הוא מאוד נמוך. כל אישה תבחר לה את סוג התכשיר שנוח לה יותר באופן אישי: חלק מהנשים תעדפנה את הקרם וחלק – את הטבליות.
כאשר משתמשים בטיפול אסטרוגני מקומי בנרתיק, לא רואים את התוצאות מיד. אך לנשים המתמידות בטיפול לאורך זמן, תחזור החיוניות של הנרתיק, תהיה פחות צריבה בנרתיק, פחות כאב בעת הטלת שתן או בזמן קיום יחסי מין וכמובן פחות דלקות חוזרות בדרכי השתן.

האם יש לתרופה תופעות לוואי?
המינון ההורמונלי בתכשירי האסטרוגן המקומי לנרתיק הוא מאוד נמוך. כמות ההורמונים לאורך שנה שלמה של טיפול בתכשירים אלה, היא בערך כמו לקחת כדור אחד של טיפול הורמונלי בבליעה.
התכשיר אינו מפריע בעת קיום יחסי מין, ולאורך זמן אף משפר את איכות יחסי המין, כשהחיוניות של הנרתיק חוזרת.
לנשים שמסיבה כלשהי חוששות לקבל אסטרוגן, בגלל היסטוריה של סרטן או דברים מסוג זה, יש חלופות אחרות, שהן טיפולים לא-הורמונליים המסייעים לסיכוך של רקמת הנרתיק ויכולים לסייע באותם מקרים.

אל תתביישי לפנות לרופא: יש פתרונות ליובש בנרתיק בגיל המעבר
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים