פארק ילוסטון הוא אחד הפארקים המגוונים והעשירים בתבל

מאת: רענן בן בסט
מנכ"ל החברה הגיאוגרפית

 

ילוסטון (Yellowstone) הוא הפארק הלאומי הראשון שהוקם בעולם, והוא גם המפורסם בפארקים של ארצות הברית. הוא משתרע על פני כ-9000 קמ"ר, יותר משליש שטחהּ של מדינת ישראל. רוב חלקיו נמצאים במדינת ויומינג, אבל הוא גולש מעט למונטנה ולאיידהו השכנות.
הפארק כלול ברשימת אתרי השימור בעלי החשיבות העולמית של האו"ם ובתחומיו יש מגוון נופים: פסגות גבוהות המכוסות שלג עד, יערות, אגמים, נהרות, קניון גדול ומפלי מים. אך עיקר פרסומו בא הודות לתופעות ההידרותרמיות המתגלות בו: גייזרים מתפרצים, שלוליות בוץ מבעבעות, "פומארולים", אשר אלו בורות שמהם נפלט קיטור, מעיינות חמים ובריכות צבעוניות שגווניהן נוצרים על ידי אצות.

פארק ילוסטון - Yellowstone. צילום: shutterstock.

פארק ילוסטון – Yellowstone. צילום: shutterstock.

לפארק ילוסטון, שמרבית הכבישים המובילים אליו פתוחים מתחילת מאי עד ראשית אוקטובר, ניתן להגיע בדרכים שונות. ממזרח, מכיוון דקוטה הדרומית, ממערב דרך מדינת איידהו, אבל הכניסה מכיוון צפון-מזרח היא המרתקת ביותר.

הכביש הראשי של הפארק, הגראנד לופ רואוד – Grand Loop Road, שאורכו 229 קילומטר, מתפרש בצורת הספרה 8, ויש להקדיש לפחות יום לכל אחת משתי ה"לולאות" המרכיבות אותו. השילוט לאורכו מעולה, וכולל גם הסברים לסיור עצמי. בכניסה לפארק ובכל אחד מארבעת מרכזי המבקרים שבו, ניתן לקבל מפת שבילים ואתרים, וכן את כתב העת של ילוסטון. זה כולל עדכונים על הנעשה בשטח: מצב הדרכים וכו'.

הלולאה הדרומית של הכביש מובילה אל אתרי הגייזרים –  אגן גייזר נוריס – Norris Geyser Bassin,  אגן הגייזר התחתון, אגן הגייזר העליון, וכמובן הגייזר הזקן הנאמן –  Old Faithful Geyser  המפורסם. במרכז המבקרים הסמוך ניצב לוח, שעליו רשומים זמני ההתפרצות המשוערים של הגייזר הזה.

הגייזר הזקן והנאמן - אחד ממוקדי המשיכה של ילוסטון. צילום: shutterstock.

הגייזר הזקן והנאמן – אחד ממוקדי המשיכה של ילוסטון. צילום: shutterstock.

אתר מומלץ אחר הוא הקניון הגדול של נהר ילוסטון. לאורך עשרות קילומטרים, חפר כאן הנהר ערוץ שעומקו כ-400 מטר ויצר שני מפלים יפים. קירות הקניון מכילים אפר וולקני, שמקורו בהתפרצויות הגעשיות שאירעו באזור, והוא המַקנה להם צבע צהוב. מכאן גם שם הפארק – "הסלע הצהוב".

מומלץ גם לנסוע בלולאה הצפונית, ששם תראו יותר מפלים ומעיינות חמים. כמובן שלמעט הנוף במהלך הנסיעה, תראו גם לא מעט חיות מרשימות.

הקניון הגדול של נהר ילוסטון. צילום: shutterstock.

הקניון הגדול של נהר ילוסטון. צילום: shutterstock.

מבחינת לינה, בלב הפארק נמצא כפר הקניון – Canyon Village המספק מגוון שירותים למטיילים, ובו גם מרכז מבקרים. אפשרויות לינה יש גם במוקדים נוספים, כמו, למשל, באתרי הקמפינג. מלונות ואכסניות יש גם בגרדינר – Gardiner, בקוק סיטי – Cooke City, ובעיקר בווסט ילוסטון – West Yellowstone .

זהו המידע הבסיסי אשר נחוץ על מנת לצאת לדרך ובעיקר חשוב לזכור שמדובר בארה"ב, ככל הנראה המדינה הכי מאורגנת ומסודרת מבחינת תשתיות הטיולים בה, ולכן כדאי לתכנן מראש את הלינה ואת המסלולים במקומות השונים.


בין לוס אנג'לס לסן-פרנסיסקו – יומן מסע מצולם

רוצים דווקא עיר אירופאית? קבלו המלצה מושלמת לציריך

להמלצות נוספות על טיולים בעולם

 

 

 

הו הסלע הצהוב: טיול בפארק ילוסטון בארה"ב
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים