נגיף זיקה: המלצה – להשתמש באמצעי מניעה לאחר חזרה מאזור נגוע 1

מחלת נגיף הזיקה לרוב קלה, נמשכת מספר ימים עד שבוע ועוברת ללא סיבוכים.
עם זאת, במקרים נדירים, היא יכולה לגרום להופעה של סיבוכים נוירולוגיים כגון תסמונת גייאן בארה (Guillain-Barre syndrome).
בנוסף, קיים חשש כי הדבקה במחלה זו בזמן הריון עלול לגרום למומים נוירולוגיים קשים, כולל מיקרוצפליה של העובר (microcephaly) ומומים נוספים במערכת העצבים המרכזית.

הזיהום מועבר באמצעות עקיצות יתושים הנגועים בנגיף. מלבד העברה על ידי יתושים, תועדה גם העברה ביחסי מין. הנגיף נשאר בנוזל הזרע תקופה ממושכת בגברים ותקופה קצרה יותר בנשים בהפרשות מהנרתיק ורירית צוואר הרחם. ההדבקה המינית יכולה לקרות לאחר מחלה תסמינית או א- תסמינית בבני הזוג.

עקב העברת הנגיף ביחסי מין ההמלצות הן:
להשתמש באמצעי מניעה במשך 8 שבועות לאחר חזרה מאזור נגוע אם לא הייתה מחלה תסמינית.
במידה והייתה מחלה תסמינית: בגברים– יש להשתמש באמצעי מניעה במשך 6 חודשים; ובנשים– במשך 8 שבועות.
כאשר בת הזוג בהריון יש לשמור על אמצעי המניעה בכל משך ההיריון.

משרד הבריאות פרסם אזהרת מסע לנשים בהריון ולנשים שמנסות להיכנס להריון, לדחות נסיעות מתוכננות לכל איזור שבו העברת נגיף הזיקה נמשכת, עד להודעה חדשה. אם הביקור הכרחי עליהן להשתמש באמצעי הגנה יעילים כנגד עקיצות יתושים. כמו כן, נשים הרות, שאצלן עולה חשד להדבקה בנגיף הזיקה צריכות לבצע בדיקות מעבדתיות לאישור ההדבקה. גם אם תועדה הדבקה וגם אם נשאר רק חשד להדבקה הן צריכות להיות בביקורת קפדנית אצל רופא הנשים, הכוללת בדיקות אולטרסאונד עיתיות ואמצעי הדמיה נוספים לפי הצורך.

בשלב זה אין טיפול למחלה ועדיין לא פותח חיסון, אם כי יש מספר חיסונים פוטנציאליים בשלבי ניסוי ראשוניים. ההגנה היעילה ביותר כיום מפני הדבקה בנגיף הזיקה היא התמגנות מעקיצות יתושים בביקור באזורים נגועים ומניעת העברה ביחסי מין כאשר אחד מבני הזוג שהה באזורים נגועים.

הכתבה בסיוע המכון לאיכות ברפואה, הר"י: ד"ר טל ברוש-ניסימוב, מרכז הצוות הלאומי לטיפול במגיפות (צט"מ), היחידה למחלות זיהומיות, במרכז הרפואי שיבא וראש תחום מחלות זיהומיות בחיל הרפואה ופרופ' מרים וינברגר, יו"ר האיגוד הישראלי למחלות זיהומיות, מנהלת, היחידה למחלות זיהומיות במרכז הרפואי אסף הרופא

מומלץ לקרוא גם:

כל מה שרצית לדעת על נגיף זיקה: מי נמצא בסיכון ואיך נזהרים?

אזהרת מסע לנשים בהריון: לדחות נסיעות למדינות בהן קיים נגיף זיקה

 

נגיף זיקה: המלצה – להשתמש באמצעי מניעה לאחר חזרה מאזור נגוע
דרגו

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. (*) שדות חובה מסומנים